Тази 61-годинишна дама, през февруари – миналата година, посреща първото си внуче. Тя става сурогатна майка, износвайки своя внук, защото дъщеря ѝ и нейният съпруг не могат да се сдобият с наследник по естествен път.
Въпреки своята възраст, отдадената майка се радва на безпроблемна бременност, ражда нормално, а не секцио и днес се усмивка на внуче, което е в перфектно здравословно състояние.
В България опцията за „утроба под наем” не съществува законно, но се оказва, че много отчаяни хора прибягват до този метод, за да имат деца.
Хората са съгласни да платят и да поемат риска непозната жена да износи и роди тяхното бебе. Да, тази тема е много специфична и деликатна, свързана с лични емоции и житейски съдби - табу за обществото.
В Холандия, Австралия и Дания е позволено да бъдеш сурогатна майка, ако обаче това не е с комерсиална цел. В Америка само в някои щати е разрешена сурогацията, а във Великобритания е възможна опция, като се заплащат само медицинските разходи по време на бременността. Съвсем друга е ситуацията в Индия – там сурогацията се е превърнала в нелегален бизнес, чрез който се издържат много жени.
И все пак – как да се избере подходяща сурогатна майка? Каква трябва да бъде тя? Здрава, млада, семейна или пък не, амбициозна и успяла?
Въпросите са много, решението едва ли е само едно, но изборът остава за цял живот. Разбира се - там, където може да бъде взет такъв. Някои жени вярват, че раждайки чуждо бебе, бивайки сурогатни майки, правят добро, изпълняват мисия и приемат това предизвикателство като благотворителност.