Феталната ехокардиография е специализирано ултразвуково изследване на сърцето на плода, което играе ключова роля в пренаталната диагностика. То позволява навременно откриване на вродени сърдечни малформации и осигурява възможност за планиране на подходящи медицински грижи още преди раждането. 

Именно по тази тема ще говори доц. д-р Зорница Василева, детски кардиолог в МЦ МАРКОВС с над 17 години медицински опит, в специалния минифорум за бъдещи и настоящи родители, организиран от списание „9 месеца“.  Форумът ще се проведе тази събота, 26-ти юли, от 10:00 часа в България мол. 


Срещата ще даде възможност на родителите не само да се информират, но и да зададат своите конкретни въпроси директно към един от най-опитните специалисти в страната.Като част от екипа на МЦ МАРКОВС, доц. д-р Зорница Василева провежда фетални ехокардиографии с най-съвременна апаратура, като прецизно анализира сърдечната анатомия и функция на плода. Изследването може да се извърши още в първия триместър – обикновено между 12-та и 13+6 гестационна седмица, чрез трансвагинален или трансабдоминален достъп. В този ранен етап ехокардиографията е препоръчителна при повишена нухална транслуценция, фамилна анамнеза за сърдечни заболявания, наличие на диабет при майката или установени хромозомни аномалии.

Най-подходящият период за фетална ехокардиография остава между 18-та и 23-та гестационна седмица. Тогава визуализацията на сърдечните структури е най-ясна, а вероятността за диагностициране на вродени сърдечни дефекти – най-висока. При необходимост или при затруднена визуализация на сърцето изследването може да бъде повторено и в по-късен срок – между 28-ма и 32-ра гестационна седмица.

Причините за провеждане на фетална ехокардиография са разнообразни. Това изследване е наложително при установяване на външни аномалии по време на феталната морфология, както и при наличие на генетични синдроми или многоплодна бременност. Наличието на вродени сърдечни малформации в семейството, прием на определени медикаменти по време на бременността или данни за фетални аритмии също са основателни показания за назначаване на фетална ехокардиография.

Вродените сърдечни дефекти са най-често срещаните структурни аномалии при новородени – засягат между 8 и 12 на всеки 1000 живородени деца, като приблизително половината от тези състояния изискват оперативна намеса още в ранна детска възраст. Фактът, че рискът от сърдечен дефект е няколко пъти по-висок от този за синдром на Даун, подчертава нуждата от систематичен и навременен скрининг, особено при бременности с рискови фактори.

Една от най-големите ползи от феталната ехокардиография е, че тя дава време – време за подготовка, насочване към специализирани центрове и изграждане на лечебна стратегия, която да започне още с раждането. Ранната диагноза често означава по-добра прогноза и по-добро развитие за новороденото.

В практиката на доц. д-р Василева това изследване е не просто диагностичен инструмент, а мост между специалностите – между феталната морфология, неонатологията и детската кардиология. В МЦ МАРКОВС се работи именно по този мултидисциплинарен модел – пациентът е във фокуса, а всеки детайл в проследяването на бременността има значение за бъдещото здраве на детето.

В рамките на минифорума доц. д-р Василева ще сподели повече за реални случаи от своята практика и ще отговори на въпросите на родителите – кога едно съмнение изисква допълнителен преглед, какво се случва при откриване на дефект и какво може да бъде направено, за да се даде най-добрият старт в живота на едно дете.

Ако не успеете да зададете своите въпроси към доц. д-р Зорница Василева по време на форума, можете да се консултирате с нея в МЦ МАРКОВС, като запазите час на тел. 0899 130 550 или онлайн ТУК.