Здравето на женската репродуктивна система е важна част от цялостния здравен статус и има основна роля за забременяването и начина, по който ще протече бременността, раждането, а по-късно и развитието на бебето. То зависи от комплексно взаимодействие между хормоналния статус на жената, нормалната анатомия, начина на живот и външни фактори като стрес, околна среда и хранене.
Както при жените, така и при мъжете, физиологичното функциониране на половите жлези може да бъде повлияно от редица фактори – телесното тегло и разнообразната диета, физическата активност и емоционалното състояние. Навременната профилактика и поддържането на здравословен начин на живот имат ключова роля за съхраняване и подобряване на фертилитета.
Споделяме 5 важни съвета, които могат да бъдат полезни за всеки, който иска да се подготви за бременност.
Осигурете си балансирано и пълноценно хранене
Храната е основен източник на енергия и хранителни вещества, от които зависи правилната функция на всички органи и системи, включително и на фертилитета.
Здравословната диета трябва да включва пълнозърнести храни за стабилни нива на глюкоза и инсулин, полезни мазнини (омега-3 мастни киселини) за синтеза на стероидни хормони, качествени протеини за тъканна регенерация; плодове и зеленчуци като източник на витамини и антиоксиданти, които редуцират оксидативния стрес.
Недостигът на ключови микронутриенти – фолиева киселина, цинк, селен, витамин D, витамин E, коензим Q10 – може да бъде свързан с намалена овариална функция, нарушения в сперматогенезата и повишен оксидативен стрес.
Поддържайте физическа активност
Физическото натоварване подобрява инсулиновата чувствителност, периферното кръвообращение (вкл. в органите на малкия таз) и съдейства за поддържането на оптимален индекс на телесната маса (ИТМ) – фактор с доказано значение за фертилитета.
При жените с наднормено тегло или затлъстяване редукцията на теглото може да възстанови овулацията.
Прекомерното физическо натоварване и бързата, драстична редукция на тегло обаче също могат да имат отрицателно влияние, особено върху менструалния цикъл, затова балансът е ключов.
Ограничете стреса и се грижете за психичното си здраве
Продължителният стрес води до отделяне на хормони, които могат да нарушат деликатния хормонален баланс в организма и да окажат неблагоприятно въздействие върху овулацията и качеството на сперматозоидите.
Изберете своя метод за релаксация, отделяйте време за почивка и се стремете към емоционален баланс.
Преминавайте редовни профилактични прегледи
Профилактичните прегледи при акушер-гинеколог и ендокринолог дават възможност за ранно установяване на хормонален дисбаланс, структурни аномалии или други състояния, които могат да окажат влияние върху репродуктивното здраве.
Навременната консултация със специалист е важен елемент от грижата за репродуктивното здраве. Само лекар може да оцени индивидуалните ви нужди, да открие евентуални рискове и да предложи подходяща подкрепа.
С помощта на специалистите по репродуктивна гинекология в МЦ МАРКОВС и достиженията на съвременната медицина може да потърсите и установите именно тези причини или състояния, поради които се наблюдават затруднения в забременяването.
Подкрепете организма
При определени състояния или в периоди на планиране на бременност организмът може да има повишени потребности от специфични микронутриенти. Фертил Баланс за жени и Фертил Баланс за мъже от Doppelherz осигуряват комбинация от витамини (вкл. фолиева киселина, витамини D и E), минерали (цинк, селен) и антиоксиданти, които подпомагат хормоналния баланс, качеството на гаметите и нормалната репродуктивна функция.
Важно е да уточним, че преди прием на каквато и да е хранителна добавка, консултацията с лекар е задължителна, за да се определи най-подходящият за вас режим.