Още през първия месец при много жени се появяват гадене и напъни за повръщане. Най-често се говори за „сутрешно гадене”, но то може да ви връхлети по всяко време на денонощието. При някои бъдещи майки се появяват и други прояви на „хормоналната буря”, която буквално бушува в организма – киселини, проблеми с храносмилането, запек, подуване на корема. Причината за неприятните усещания през първия период на бременността е производството на големи количества естроген и прогестерон. За да намалите силата на тези неприятни усещания, на първо време, се постарайте да промените начина си на хранене – консумирайте повече плодове и зеленчуци, пълнозърнест хляб и сурови ядки, пийте повече течности, ограничете кафето и твърде мазните храни.
През първите месеци много дами започват да уринират доста по-често от обичайното. Това се обяснява с два фактора: увеличаващата се матка започва да притиска пикочния мехур и обемът на течностите в организма се увеличава. Постарайте се при всяко ходене до тоалетната да освобождавате напълно пикочния си мехур. За да стане това възможно най-добре, по време на уриниране, се навеждайте напред. Три часа преди лягане се опитвайте да не приемате никакви течности.
9 месеца препоръчва
Parusan Комплект Блестяща коса-сияйна кожа-здрави нокти
Под влияние на високите нива на прогестерон, естроген и други хормони ще установите и видими промени в гърдите. Областта около зърната ще се увеличи и ще потъмнее. Гърдите ви ще станат по-големи и по-чувствителни, по тях ще се появи изразена мрежа от кръвоносни съдове, а в областта на зърната може да започнете да усещате и бодежи. Малките пъпки по ареолата, наречени жлезите на Монтгомери, увеличават размера си и започват да отделят повече мазни секрети. Така гърдите се подготвят за кърмене. До момента на раждането ще станат по-тежки почти с килограм.
През този период при някои жени се появява кървене, което ги кара да изпадат в паника, че няма да успеят да запазят бременността си. Причините могат да бъдат различни, но ако това се случи, веднага отидете на лекар.
Някои от възможните причини са:
Лъжлива менструация
Недостиг на хормона на бременността (прогестерон) – ако в организма не се произвежда достатъчно прогестерон, слизестата обвивка на матката започва да кърви. Това най-често се случва при жени с нередовен цикъл.
Увреждане на маточната шийка
Нисък имунитет – през първите месеци от бременността имунитетът при повечето жени намалява и това е естествен процес, предвиден от природата. Той е необходим, за да могат двата организма (на майката и на детето) да се приемат взаимно и да не бъде изхвърлен плодът като чуждо тяло.
Извънматочна бременност – обикновено кървенето започва през 7–8-а седмица, когато оплоденото яйце заседне в една от извънматочните тръби, вместо да се вгнезди в матката. Причината – сраствания в маточните тръби, твърде дълго използване на вътрематочни спирали или недолекувани възпаления на яйчниците.
Спонтанен аборт – обикновено той е предшестван от силни натрапчиви болки, подобни на болките по време на менструация.
Дневен режим:
Не се преуморявайте, позволявайте си да поспите повече.
Разхождайте се на чист въздух.
Избягвайте стресови моменти и спазвайте здравословен хранителен режим.
Първи преглед (12–14-а г. с.)
Ще се установи правилно ли е разположен плодът в матката, колко е голям, движи ли се, ще се изчисли терминът на раждане. Лекарите следят много внимателно гънката на врата на бебето – ако е много дебела, това може да свидетелства за хромозомни нарушения и да се наложат допълнителни изследвания.
След потвърждаване на бременността, в рамките на първите 4 седмици, лекарят ще ви посъветва да направите пълни медицински изследвания.