Ако предпочитате естествените средства, а Вашият педиатър залага на антибиотиците, защото е по-лесно и грижите са по-малко, струва си да дискутирате с него нещата и дори да се замислите по-сериозно.
Вярно е, че понякога, когато заболяване е в остър стадий или просто не му е обърнато внимание, алтернативните средства вече не са в състояние да помогнат и трябва да се приложат активни препарати като антибиотиците. Изисквайте винаги обоснован отговор на зададените от Вас въпроси. Много е сложно да бъдат следвани съветите на един специалист, ако той не обясни защо трябва да се прави една или друга процедура. Вие трябва да получите възможността конструктивно да обсъждате с лекаря дискусионните въпроси. За да се случи това, лекарят трябва да има и желанието, и спокойствието да обяснява всичко на родителите, а вие от своя страна да не отстъпвате от активната си родителска позиция.
Разбира се, не е изключено вие да се окажете твърде тревожна майка, която изпада в паника при всяко кихване на детето. Лекарите би трябвало да бъдат и психолози, за да разбират своите пациенти – ако педиатърът забележи, че проявявате склонност към преувеличаване, трябва да се опита да Ви успокои. Рядко или често – всички деца боледуват, разбира се в началото ще Ви бъде по-трудно, но опитайте се да гледате трезво на нещата. Ако прецените, че може да имате пълно доверие на педиатъра, бързо ще загърбите вълненията, а от това печелят всички.
Въпросът за детските лекари обикновено предизвиква у майките взрив от емоции, въпроси и изживявания. Но не забравяйте, че Вашата роля в изграждането на взаимоотношенията с лекаря далеч не е еднозначна. Защото много неща зависят от вас – родителите.
За някои майки е достатъчно лекарят да види рутинните прегледи на детето, да им дава необходимия минимум информация и да следи за здравето. Истината е, че трябва да сме прецизни по отношение на здравето, но не и параноични.