Предложения за ключови реформи в петте области на въздействие на Националната стратегия изведоха днес участниците в конференция „Грижа в ранната възраст“, организирана от фондация „За Нашите Деца“. В рамките на малки работни групи, гостите се фокусираха върху намирането на решения в отговор на предизвикателствата, които стоят пред стратегическия документ, в областите на въздействие – здраве и хранене; ранно учене и образование; закрила на детето, сигурност и безопасност; социална закрила; подкрепа на родителството и ранна детска интервенция.
Всички предложения ще бъдат обединени в общ документ, който ще бъде представен за разглеждане на работната група по изработването на стратегията, обяви заместник председателят на работната група и изпълнителен директор на фондация „За Нашите Деца“ Иванка Шалапатова. Тя насърчи участниците да мислят в посока на намиране на конкретни решения, а не да се фокусират върху трудностите и предизвикателства. В дискусията се включи също председателя на Държавната агенция за закрила на детето д-р Елеонора Лилова.
Председателят на работната група по изготвяне на стратегията, зам. министърът на образованието и науката Деница Сачева откри дискусията, акцентирайки на това, че интегрираният подход между институциите, на национално и местно ниво, и гражданските организации, и кадровата обезпеченост, са от ключово значение за успешното изработване, а в последствие и прилагане, на Националната стратегия за ранно детско развитие. Тя представи постиженията на министерството на образованието и науката в областта на ранното детство, една от приоритететните сфери на МОН. Г-жа Сачева изрази своята надежда, че изготвянето на стратегическия документ също ще е сред успехите, осъществени до края на тази година. Тя изрази своето удовлетворение от това, че вече в обществото има постигнат консенсус за важността на инвестициите в ранното детско развитие и благодари на всички участници в разработването на стратегията – неправителствени организации, академичната общност и др.
„Целта на днешните дискусии е да извлечем максимално много различни гледни точки, за да направим така, че тази Стратегия да бъде наистина работеща, да бъде подкрепена с план за действие и финансиране. Ние от министерство на образованието и науката, включително министър Красимир Вълчев, сме дълбоко ангажирани с темата и искаме да получаваме работещи, реални, възможни предложения. Готови сме да ги подкрепим, за да можем да работим в полза на децата, които са нашето бъдеще,“ каза още тя.
Гост на днешната конференция бе зам. министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, която призова всички да работим заедно, да сме активни, защото само тогава ще съхраним бъдещето на нашите деца. Тя благодари за партньорството на фондация „За Нашите Деца“ и за всичко, което правим, в посока на това всяко дете да расте и да се развива пълноценно.
„Ще има щастливи детски усмивки само, ако всички заедно работим в една посока, и се обединим. Само тогава всички деца ще растат щастливи, здрави, образовани и пълноценни,“ каза тя.
От април 2016 г. фондация „За Нашите Деца“ изпълнява проект „Грижа в ранната възраст“, чиято основна цел е подобряването на развитието и благосъстоянието на децата в ранната детска възраст (0-7 г.) чрез въвеждане на интегриран здравно-социален подход към грижата за тях. Целта е чрез изследователски и застъпнически дейности, както и през директна работа на терен, да се подкрепи подобряването на политиката и практиката по отношение на ранното детско развитие в здравната, социалната и образователната системи. Част от застъпническите усилия на фондацията по проекта е изработването на Национална стратегия за ранно детско развитие, която да функционира като интегрирана рамка, да съчетава всички секторни политики за постигане на обща визия за благополучието на децата в ранна възраст и техните семейства, чрез прилагане на споделена философия, цели и единен подход към ранното детско развитие.