Раждането на дете е една от най-големите радости в семейството. Баби, дядовци, лели, чичовци и приятели се надпреварват да видят майката и новороденото, да му пожелаят крепко здраве и много щастие. За съжаление обаче все понякога се налага да прибегнете до услугите на лекаря. Това може да се случи дори дни или седмици след раждането. По една или друга причина посещението в лекарския кабинет е задължително. Мерене на тегло, имунизации, профилактични прегледи… Въпросът на кого ще поверите здравето на детето си е от изключително значение. Проучване на “9 месеца” показва, че голяма част от майките (69%) се доверяват на съветите на приятелки и избират лекаря за бебето си от препоръки. Въпросът обаче е – педиатър ли е лекарят на бебето ви или т.нар. джи пи (общопрактикуващ доктор)? Оказва се, че у нас вече има


истински глад за педиатри
а до 10 години детските лекари напълно ще изчезнат, категорични са от Българската педиатрична асоциация. Преди 15 години в България е имало 3600 педиатри, днес те са едва 1400 и прогресивно намаляват. Все по-малко лекари се интересуват от специалността педиатрия. Тя не е привлекателна за новоизлюпените доктори, не носи големи доходи, независимо от големите отговорности.

Всъщност важно ли е това за бъдещите и настоящите майки? Отговорът категорично е “Да”! Статистиката сочи, че за последните 20 години броят на децата у нас е намалял двойно. Така българчетата в момента са 1 300 000. Детската смъртност е най-високата в Европа. През последните години тя се движи между 10 и 17 на 1000, докато в Чехия, Полша и Унгария тя е около 5 на 1000. Оказва се също така, че малчуганите у нас боледуват все по-често. Защо страната ни е с отрицателен прираст, а дори и малкото бебета, които се появяват на бял свят, умират по-често и боледуват повече? Възрастните педиатри са на мнение, че проблемът е в здравната система. “Много деца се наблюдават от общопрактикуващи лекари, а не от педиатри. При редица болести това води до
късно поставяне на диагнозата
Общопрактикуващите лекари, които сега се подготвят, няма да имат системни знания в областта на детското здравеопазване и детските болести. Те постоянно препращат малките пациенти от един кабинет на друг, без да са наясно със спецификата на детския организъм. Факт е, че през последните години рязко се е увеличил броят на децата с астма, диабет и сърдечно-съдови заболявания. Все повече са българчетата с наднормено тегло и затлъстяване”, казва зам.-председателят на Българската педиатрична асоциация доц. Владимир Пилософ. Проблемът се утежнява и от факта, че специализираните детски консултации, в които се проследяваше развитието на децата, вече отдавна не съществуват. А общопрактикуващите лекари се грижат и за възрастни, и за деца. Те нямат достатъчно време, за да обясняват на майките и татковците правилния начин на хранене, обличане, къпане…

Според доц. Евгений Генев, председател на Българската педиатрична асоциация, само за няколко години хоспитализацията на децата се е увеличила с повече от 200%!
Все повече малчугани остават в болница
Според асоциацията на педиатрите основният проблем е, че здравната система допуска общопрактикуващи лекари да се грижат за децата.
Трудно е родителите да преценят на кого да поверят здравето на детето си. В повечето страни в Западна Европа, в САЩ и в Канада е задължително децата да се наблюдават от педиатри до навършването на 14-годишна възраст. У нас обаче няма подобна законова уредба. “Настояваме Министерството на здравеопазването да създаде програма за детското здравеопазване. Срамота е в цялата страна да няма и една голяма педиатрична болница, в която да са съсредоточени всички водещи специалисти в тази област”, възмущава се доц. Генев. “И у нас, както и в Европа, децата трябва да се наблюдават само от педиатър.” Какво да правят родителите, докато държавата реши този въпрос? Избирайки личен лекар за детето си, най-добре е да се обърнете към педиатър. Така ще сте сигурни, че поверявате здравето на детето си в добри ръце.

Мая Ковачева