Клиниките, в които се извършват процедури по асистирана репродукция, ще се отчитат електронно в реално време за всички дейности, които се извършват там, с оглед повече прозрачност и контрол. Това стана ясно от участието на здравния министър проф. Николай Петров в петъчния парламентарен контрол, който отговори на въпрос, свързан с отпадането на лимита за инвитро процедурите.
Той определи като един от „най-силните“ ходове на настоящия кабинет възможността за допълнително финансиране на инвитро дейностите и обясни, че правилата, по които да се реализират процедурите, са били обсъдени от работна група в МЗ.
„Годишен лимит и бюджет за тази дейност няма и това би скъсило изключително много периода на чакане, който сега е 9-10 месеца. В същото време се увеличава обхватът на дейностите, свързани с дейностите за асистирана репродукция – към досегашните три опита със стимулация за взимане на яйцеклетки се прибавя четвърти и с това ние влизаме в първата тройка на най-добре развитите европейски страни по отношение на този процес“, обясни той.
Центърът за асистирана репродукция ще финансира трансферите на замразени ембриони, което ще увеличи най-малко двукратно броят на трансферите на оплодените яйцеклетки, допълни още министър Петров.
Освен електронно отчитане в реално време, ще бъдат въведени критерии за доказване на яйчников резер чрез т. нар. антимюлеров хормон, който здравният министър определи като научно доказан и 100% достоверен. Ще бъдат въведени и нови контраиндикации, сред които азоспермия. „При нарушаване на някои от тези правила лечебното заведение ще бъде принуждавано да възстановява цялата заплатена сума. Всички, които работят с Центъра за асистирана репродукция, трябва да имат ясно показан ценоразпис за всички останали дейности, с оглед повече информираност на пациентите“, стана още ясно от отговора му.
Срокът между заседанията на комисията, на която ще се разглеждат молбите за финансиране за инвитро, няма да е по-голям от 30 дни, като на всяко заседание ще се разглеждат всички постъпили молби до изчерпването им. „Всичко това ще скъси сроковете и хората няма да чакат“, допълни министър Петров. От отговора му стана ясно и че ще отпадне необходимостта заявителите да посочват своето семейно положение. Екипът на ЦАР ще бъде разширен и със специалист по образна диагностика. Доплащането над отпуснатата сума ще бъде забранено, а центърът ще сключи договор само с лечебни заведения, които през последната година са извършили не по-малко от 100 процедури, разясни още проф. Петров.
Припомняме, в последните седмици темата за инвитро процедурите у нас е във фокуса на вниманието, след като пациентски организации алармираха за нередности, свързани с дейностите по асистирана репродукция. Те обаче бяха категорично отхвърлени от техни колеги, както и от видни наши специалисти от областта на инвитрото.
Източник: zdrave.net