Слънцето все още е гальовно и подканя малки и големи за разходки и игри навън. С идването на есента обаче все повече млади майки ще търсят уюта на закритите кафенета и ресторанти. Едно нещо обаче тази есен ще е различно – в действие е законовата забрана за посещение на деца под 18 год. възраст в зоните за пушачи в заведенията. Най-сетне това слага прът в колелата на традиционната българска практика родители пушачи да „паркират” количката с неколкомесечното си бебе до маса в заведение, около която кръжат кълба тютюнев дим. Доколко наложеното правило ще се спазва обаче, е спорен въпрос…
Мащабно изследване в Германия за пореден път напомни, че последствията от пасивното пушене върху малчуганите са силно подценявани. Немските учени са убедени, че децата, принудени да вдишват дима от цигарите на познати и непознати, имат понижен имунитет. Сънят на малките пасивни пушачи е по-неспокоен, те по-често страдат от стомашни проблеми, алергии и възпаления на горните дихателни пътища. Резултатите от тестове показват, че например тригодишни деца, системно излагани на тютюнев дим, боледуват три пъти по-често от възпаление на средното ухо (отит) в сравнение с децата на непушачи.
Пасивното пушене влияе дори и на здравината на зъбите – малките пасивни пушачи се налага да посещават по-често зъболекаря.
Учени от Университета в Турку (Финландия) пък откриват в кръвта на невръстните наследници на пушачи повишени нива на веществото котинин (получено при разграждането на никотина в организма), както и на белтъка аполипопротеин В, който се свързва с лошия холестерол (LDL). Това оказва негативно въздействие върху кръвоносните съдове в детския организъм, което увеличава риска от инфаркт в зряла възраст. Тези резултати ясно сочат, че на последствията от пасивното пушене трябва да се гледа в по-дългосрочна перспектива. Затова, ако не успявате да се освободите от властта на цигарите, и в студ, и в пек се старайте да сте възможно най-далеч от малкото ви съкровище, докато пушите…