Сигурно често чувате за епидуралната анестезия. Все повече бъдещи майки облекчават раждането на бебето си с нейна помощ. Ако искате да научите повече за тази упойка, прочетете фактите около нея.



Как действа
Това е местна упойка, която води до отпускане и почти пълно обезболяване в долната част на корема и евентуално и в краката. За целта в епидуралното пространство (между гръбначния мозък и прешлените) се поставя тънка тръбичка, през която с постоянно дозиране местно се инжектира упойващото вещество. Епидуралната анестезия може да се приложи, както и да се прекрати по всяко време, след като контракциите станат ритмични.


Кои са предимствата
 Повече от 90% от жените, на които се прилага епидурална анестезия, напълно се обезболяват.
 Чрез нея може бързо да се прекъсне омагьосаният кръг от страха, болките и стреса. Майката си отдъхва, а бебето отново се снабдява по-добре с кислород. Раждането може да приключи без болки.

 С помощта на епидурална анестезия при цезарово сечение раждащата е в пълно съзнание.
 Днес прилагането на тази анестезия е много усъвършенствано. Използваните обезболяващи средства са в толкова ниски дози, че краката често не са напълно безчувствени и раждащата дори може да ходи.

Има ли минуси
 Раждането с този вид обезболяване се удължава с около един час.
 Тази анестезия обърква хода на вагиналното раждане, тъй като освен упойващите вещества често се прилагат и други медикаменти, които намаляват отделянето на важни помощни хормони като ендорфини и окситоцин.
 При упойката има макар и малък риск за майката от странични действия, като спадане на кръвното налягане, сърбеж, гадене, главоболие. Много рядко може да се получи увреждане на гръбначния мозък или възпаление на мозъчните обвивки.

Може ли да има напъни след упойката?
Най-често на раждащата не се прилагат нови дози упойка непосредствено преди фазата на изгонването, така че сетивността се възстановява. Понякога може да се наложи прилагане на форцепс или на вакуум-екстрактор.

Стига ли анестезията до бебето?
Проучвания сочат, че след прилагане на тази упойка новородените са по-сънливи или по-раздразнителни. Възможно е и началото на кърменето да е по-трудно. Затова пък стойностите по Апгар теста и рН в пъпната връв не се повлияват от нея.

Д-р Георги Янев
акушер-гинеколог