Бременна съм с близнаци и ми направиха сeрклаж. Моля ви, напишете нещо повече за тази манипулация. Страхувам се, че ако раждането започне преждевременно, лекарите няма да успеят "да ме разшият"?


Н. Ш., Асеновград

Серклаж се прави, когато има т.нар. недостатъчност на маточната шийка. А това означава опасност тя да не може да задържи плода до края на бременността. Причината може да е вродена (2%) и придобита недостатъчност (98%). Маточната недостатъчност е вродена, когато се проявява при първа бременност и липсват данни за минали гинекологични увреждания на шийката. В тези случаи има вродена слабост на тъканите на горната част на шийката и на мускулатурата около вътрешния й отвор. Това се проявява с безболезнени и безкръвни аборти през второто тримесечие на бременността.


Най-често придобитата недостатъчност на шийката се дължи на различни манипулации върху нея (разширението й с цел прекъсване на бременност, раждане, довело до разкъсването на шийката, невъзстановена впоследствие или възстановена неанатомично и др.).
Диагнозата не винаги се поставя лесно. В някои случаи се препоръчва през 9-те месеца жената да е на режим на легло. По принцип до диагнозата се стига чрез вагинален преглед, но днес това успешно се прави чрез ултразвуково изследване. Един от методите за лечение на недостатъчност на шийката е цервикалният серклаж. Той се извършва от 14-ата до 18–20-ата гестационна седмица. Популярно обяснено, всъщност става дума за поставяне на един шев, който обхваща маточната шийка и в зависимост от техниката, която се прилага, се завързва върху нейната повърхност. Двадесет и четири часа след серклажа бременната може да става и да е на свободен режим. При нормално протичане на бременността две седмици преди термина серклажният конец се срязва и изважда.

Във вашия случай – многоплодна бременност – може да се очаква, че освобождаването от конеца ще стане при наличие на родилна дейност. Доверете се на лекаря, който ви наблюдава, и разчитайте на неговия професионализъм и опит за успешния финал.