Не е тайна, че по време на бременността външният вид на жената се променя. За съжаление, не всички от тези „нови придобовки“ радват бъдещата майка - например промените в кожата. През този период кожата става по-суха или по-мазна, а са възможни и някои други дерматологични проблеми.

Как да се погрижим за кожата на лицето си?

  • Понякога по време на бременността по челото, носа и бузите се появяват кафяви петна. Това са така наречените „петна на бременността". Причината за появата им се състои най-вече в промяната на хормоналните нива. Цветът на тези петна може да стане по-интензивен от излагането на слънце, така че преди да излезете навън трябва да прилагате върху откритите места на кожатата слънце защитни продукти. Желателно е те да не съдържат химически филтри (например производни на цинк). Не трябва да се използват радикални средства срещу тези петна, тъй като като след раждането те обикновено изчезват. Абсолютно противопоказни са мазила, съдържащи бисмут. За предпочитане са хидратиращите кремове, съдържащи млечни и плодови киселини. Избелващи пигментацията кремове се прилагат върху петната до шестия месец от бременността. След това те трябва да заменят със слънцезащитни (през деня) и подхранващи кожата (през нощта) кремове. Също така, не забравяйте, че петната могат да бъдат маскирани с помощта на средства за изкуствен тен, които придават на лицето ефекта на естествен придобит тен и правят петната невидими на фона на тъмната кожа. Ако след раждането, петната не изчезнат, се консултирайте с кожен лекар, който ще определи правилното лечение.

Каква грежа да положим в домашни условия за да се справим с пигментните петна?

  • Домашна маска за лице като: Смесете 1 супена лъжица кисело мляко с високо маслено съдържание с 1 аспирин. Оставете сместа за няколко минути, за да се разтвори аспирина. Нанася се върху кожата на лицето, шията за около 15 - 20 мин.
  • Домашен лосион: Залейте с вряла вода 2 ч.л. ситно нарязан магданоз. След 2-3 часа прецедете отварата и я съхранявайте в хладилник не повече от 7 дни. С памучен тмпон натопен в отварата обтривайте лицето и шията всеки ден в рамките на 7 дни. За да ви е по лесно може да приготвите от течността и ледени кубчета, с които да масажирате лицето за освежаване.
  • Поради хормоналните промени, които настъпват по време на бременност, е възможно да се получи и акне. Това най-често е в резултат от повишаването на секрецията на мастните жлези. В този случай ще имате нужда от лекар-дерматолог, за да избегнете появата на белези по лицето ви. Тъй като по време на бременност приема на лекарства е нежелателен, се консултирайте с кожен лекар относно процедури за терапевтични почистване, маски и т.н.

Каква грежа да положим в домашни условия за да се справим с акнето?

  • Ако акнето предизвика поява на гнойни пъпки, ги третирайте 3-4 пъти дневно с тинктура от невен или лосион за мазна кожа. Препоръчително е и почистването на лицето със сол или сода: потопете памук в топла вода или водороден прекис след това потопете памука в гел за измиване, а след това в сол, сода или смес от сол и сода в равни пропорции. С този тампон с кръгови движения почистете лицето, като особено внимание отделите на проблемните области. След подсушаване, измийте лицето с кръгови движения с мокър тампон, а след това изплакнете със студена вода.
  • Веднъж седмично може да направите домашна маска за лице: Ползвайте само белтъкана 1 яйце. Добавете мед или сока на половин лимон по избор. Нанесете сместта върху лицето и оставете 10 – 15 мин, след което измийте лицето с хладка вода.
  • Ако кожата на лицето е суха, преди почистването я намажете с топло растително масло - бадемово, какаово или масло от жълт кантарион. Когато кожата ви е суха не се припоръчва пилинг и лосионите с високо спиртно съдържание.

Каква грежа да положим в домашни условия?

  • Препоръчително е един път в седмицата да си направите домашна маска за лице като: пюрирате един банан и към него добавите 1 чаена лъжичка мед. Нежно нанесете върху лицето и оставете да действа поне 15-20 минути преди да отмиете. Бананът ще направи кожата ви нежна, изпълнена с блясък и мекота.
  • Поради намаления имунитет на кожата е възможно да се появат папиломи или брадавици. Те не трябва трябва да се премахват по време на бременността, тъй като процедурата е болезнена, но след раждането трябва да бъдат отстранени от лекар-дерматолог, тъй като се разпространяват по тялото. Друг проблем с кожата по време на бременността се явяват майчините петна (невуси). При наличието на много невуси е необходимо да се обърнете към кожен лекар.

 

Milenita May