В България годишно се раждат близо 7 хил. недоносени бебета. Данните и анализът са на фондация "Тръст за социална алтернатива".
Голяма част от тежките заболявания при новородените могат да бъдат предотвратени при редовни прегледи на бременните жени.
"Това е голям проблем, който не намалява във времето. Гледаме, че през годините тази бройка се запазва. Преждевременните раждания са причината за недоносените бебета и те са водеща причина за перинатална, неонатална детска смъртност и заболеваемост. Добрата новина е, че има начин тези бройки да бъдат намалени. Един от тях е пренаталната грижа - редовно проследяване на бременността", каза директорът програми "Първите 1000 дни" Искра Стойкова в студиото на "България сутрин".
10 двойки близнаци се раждат под покрива на болница 'Селена' през октомври
Другото, което може да помогне, е приемането на хранителни добавки - фолиева киселина и желязо.
"Нашият анализ установява, че 1/3 от предотвратимите заболявания, свързани с преждевременните раждания, са вследствие на инфекции по време на бременността, които могат да бъдат лекувани. Важността на профилактиката е изключителна висока", допълни Стойкова.
А недоносените бебета изискват специализирана грижа, но е изключителна важна и подкрепата за семействата.
"Имаме програма, с която смятаме, че там, където има бедни общности, е много важно да има такъв вид домашен патронаж. Чрез посещение от медицински сестри и акушерки ние стигаме до най-уязвимите. В нашата работа ние се фокусираме върху уязвимите групи - тези общности, които живеят в бедност. Те имат нужда от изключително много подкрепа през целия път. Патронажната грижа е още от началните етапи на бременността и продължава до 2-годишна възраст на детето", каза още Стойкова.
По думите на директора на програма "Учене и грижа в ранна възраст" Евгения Волен, всеки родител е най-големият експерт за собственото си дете.
Длъжник ли е държавата ни на недоносените бебета - или отвъд оцеляването на най-малките
"Нужна е цяла екосистема от услуги и условия за израстването на малките деца и именно това беше темата на Международна конференция за ранно детско развитие, която проведохме миналата седмица в София. Неслучайно нобелови лауреати по икономика са едни от най-големите застъпници в световен мащаб за това, че инвестициите в този най-крехък период от формирането на човешкия фонд са с най-висока възвръщаемост. Тогава се архитектурата на развиващия се мозък", подчерта Волен в ефира на Bulgaria ON AIR.
Искра Стойкова алармира, че нивата на детска бедност са доста високи.
"България е единствената държава в ЕС, в която няма специална политика, насочена към група от населението деца или бременни, които са бедни, където да има или намаление, или с безплатен достъп до лекарства. И другото - България е на първо място по тежест на плащанията на здравеопазването. Апелираме политиците да сложат това в дневния си ред", добави директорът програми "Първите 1000 дни".
Около 11% са недоносените бебета в България
Евгения Волен разясни, че детската бедност е над 25% и смята, че трябва да се инвестира повече в ромските квартали, защото в някои от тях дори няма лични лекари.
Източник: https://www.dnes.bg/