Първото в България приложение за ранна диагностика на отклонения в щитовидната жлеза „ЗаЩито“ в помощ на пациентите с това заболяване

 Сдружението на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза ВИОМ, в партньорство с медико-диагностични лаборатории „Кандиларов“, дигиталната платформа Femena.bg” и Сдружение „Жените в бизнеса и професиите София“, стартира информационна и скринингова кампания „ЗаЩито“ – твоят личен партньор в здравето на щитовидната жлеза, за отбелязване на Световния ден на щитовидната жлеза (25 май) и Международната тиреоидна седмица (25-31 май). Планираните инициативи в българската кампания са в унисон с мотото на международната тиреоидна седмица „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“, като основният акцент се поставя върху ролята, която има изкуственият интелект (ИИ) за подобряване на диагностиката и лечението на заболяванията на щитовидната жлеза.

В рамките на тазгодишните инициативи ще се представи първото създадено в България приложение в помощ на пациентите с проблеми в щитовидната жлеза „ЗaЩито“, което e напълно безплатно за Android и iOS, и което се фокусира върху предоставяне на цялостни услуги за този тип потребители. Приложението съдържа тестове за самооценка на риска от наличие на заболявания на щитовидната жлеза; медицинска информация на достъпен език; данни за специалисти, клиники и др. Приложението ще се стреми да предоставя възможност на хората бързо и лесно да направят самостоятелно ранна първична диагностика за отклоненията във функцията на щитовидната жлеза, предвид факта, че самонаблюдението е важен елемент за ранната диагностика на този тип заболявания, да се насочат към необходимия специалист, като по този начин спестят време и усилия, и същевременно се даде възможност за по-добър изход от заболяването.

В рамките на кампанията, през месец юни, се предвиждат дни на отворените врати в София, Пловдив, Варна, Велико Търново и Търговище, които ще се реализират в различни локации на СМДЛ „Кандиларов”, по време на които ще се провеждат безплатни ехографски прегледи на щитовидната жлеза и консултация с ендокринолог. Като част от кампанията, Лаборатория „Кандиларов“, като официален партньор на Сдружение ВИОМ, за периода на кампанията от 26-30.06.25 г. ще предоставя на посетителите диагностични пакети на преференциални цени на хормоните с включен безплатен маркер, като част от лабораторното изследване на щитовидната жлеза. Прегледите в рамките на кампанията ще стават само след предварително записване. Повече информация за условията на прегледите можете да получите на страницата на Лаборатория Кандиларов на следният линк: https://kandilarov.com/zashtito/

Както всяка година, така и през 2025, като част от кампанията и партньорствата, се предвиждат различни информационни инициативи и интервюта с експерти ендокринолози по темата. Основна цел на медийните партньори в лицето на дигиталната платформа „Femena.bg” (https://femena.bg), е да се осигури достатъчно добра информираност по темата, с което ще се насърчи профилактиката и грижата за щитовидната жлеза, защото отклоненията във функцията на този така важен орган в човешкото тяло много често се откриват късно и това води до значително влошаване качеството на живот на хората.

Традиционно от 25 май стартират различни инициативи, с които международната общност привлича вниманието към щитовидната жлеза, този жизненоважен орган в човешкото тяло и необходимостта от провеждане на редовни профилактични прегледи и поддържане на неговото здраве. Акцентът на  тазгодишните инициативи е свързан с все по-важната роля на  изкуственият интелект (ИИ) за подобряване на профилактиката, диагностиката и лечението на заболяванията на щитовидната жлеза. Чрез разработването на различни полезни модели, обработка на големи масиви от бази данни и дълбоко обучение (deep learning), се постига подобряването интерпретацията и класификацията на цитологични и хистологични проби, ехографски изображения, класификация на стадия на рака, оценка на риска и прогнозата и др.. Изкуственият интелект навлиза бързо в медицината и дава възможност за улеснение работата на лекарите. По този начин може да се пристъпи към едно по-персонализирано лечение и по-добри резултати за пациентите.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

 I.    Постижения на изкуствения интелект

април 2025 г.

Изследователи от Медицинския факултет на Университета в Хонконг (HKUMed) разработиха първи AI модел за едновременна класификация на стадий и риск при рак на щитовидната жлеза. Моделът анализира свободен текст от медицински документи (патологични доклади, епикризи от операции, клинични бележки) и автоматично класифицира както стадия, така и риска на тумора – две стъпки, които досега се извършваха отделно и ръчно. Той обединява системата за стадиране на тумори по TNM (тумор-лимфен възел-метастази), която определя стадия на рака; и системата за класификация на риска на Американската тиреоидна асоциация (ATA), която категоризира риска от заболяването. Тези системи са от съществено значение за прогнозиране на преживяемостта на пациентите и за насочване на лечението. Досега стадирането и оценката на риска се извършваха отделно и ръчно. Намалява се времето за подготовка на лекарите с ~50%, Спестява време за интерпретация на комплексни медицински документи и улеснява диагностика. Има изключителна точност – над 90%. Разработен е за приложение в болници.

февруари 2024 г.

AI асистенти за диагностика на възли на щитовидната жлеза. Разработен е модел за компютърно подпомагана диагностика, наречен ThyGPT. Той може да подпомага ехографистите при оценката на риска от възли на щитовидната жлеза чрез семантично взаимодействие между човек и машина. За целите на обучението и валидирането на модела е събрана база данни, включваща 19 165 случая на ехографски изследвания на възли на щитовидната жлеза от Онкологичната болница в Жеджиян. След обучението си, ThyGPT може автоматично да оценява възли на щитовидната жлеза и да води ефективна комуникация с лекари чрез интерфейс за взаимодействие човек-компютър.

януари 2025 г.

Генериране на синтетични изображения на тъканни проби от биопсии за обучение на AI. Изследователи от Университета „Куин Мери“ в Лондон са открили нов начин за подобряване на точността при диагностициране на рак на щитовидната жлеза чрез изкуствен интелект (AI). В изследването е използван специален подход, наречен генеративни състезателни мрежи (Generative Adversarial Networks – GANs), за създаване на реалистични изображения на тъканни проби (от биопсии) от щитовидната жлеза. Тези изкуствено генерирани изображения са използвани за обучение на AI системи с цел по-точно разпознаване на ракови изменения в реални проби, което потенциално може да доведе до по-прецизна диагностика.

Симулиране на хормоналния баланс с помощта на AI – SimThyr е софтуер за симулация на т.нар. тиреотропна саморегулираща се система. Функцията на щитовидната жлеза се управлява от хипофизата посредством тиреостимулиращия хормон (TSH). Това означава, че в зависимост от стойностите на TSH от фоликулите се отдават определени количества Т3 и Т4 в кръвта. SimThyr позволява изследване на връзката между структурата и поведението на тиреоидната хомеостаза, тоест – между архитектурата на причинно-следствената мрежа и нивата на тиреоидните хормони. Нейната цел е да подпомага както научните изследвания, така и обучението в областта на тиреоидологията.

  •  ACR TI-RADS класификатор на възли на щитовидната жлеза използвайки изкуствен интелект. Използва се при ехография на щитовидна жлеза. Елиминира зависимостта от оператора при измерванията, намалява неяснотата в диагностичните резултати чрез компютърно подпомогнат 3D анализ и измервания на обема, базирани на воксели като предлага 3D обемни визуализации. Подпомага лекарят специалист при диагностиката и подобрява комуникацията с пациентите чрез лесно разбираеми 3D обемни изображения на органи и възли.

II.         Информация за щитовидната жлеза

Щитовидната жлеза представлява малък, подобен на пеперуда и щит орган, разположен в предната част на шията, който произвежда т. нар. тиреоидни хормони, които са жизнено важни за обмяната на веществата, растежа и развитието на организма.

Този орган е „главен регулатор“ на метаболизма и играе ключова роля човешкото здраве. Малки промени в структурата или функцията на щитовидната жлеза могат да доведат до големи поражения на други органи и системи – сърдечносъдова система, гастроинтестинален тракт, полова система, нервнопсихически проблеми и др. Болестите на щитовидната жлеза са значим проблем за общественото здраве, който е свързан с повишен риск от развитие на други незаразни хронични заболявания, като сърдечносъдови, диабет, артериална хипертония, респираторни, онкологични и други заболявания.

Международната тиреоидна седмица се отбелязва ежегодно в периода 25-31 май, в над 40 държави по света, където се реализират различни инициативи – от скринингови акции, информационни кампании, обучителни лекции, пресконференции, през публикации в медиите и големи събития. публикации в медиите.

В България и в световен мащаб броят на заболяванията на щитовидната жлеза се увеличава все повече. Според последни проучвания над 1 000 000 българи страдат от заболявания на щитовидната жлеза, а около 1,6 милиарда от населението по света страда от заболявания на щитовидната жлеза или е в риск. Над 200 милиона души имат някакъв вид нарушение на функцията ѝ (например хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм, възли, автоимунни заболявания като Хашимото и Базедова болест). Проучванията сочат, че около 50% от хората със заболявания на щитовидната жлеза живеят с тях без да са диагностицирани. Честотата е по-висока сред жените и във възрастовата група над ≥ 65 години. Данните от проучванията  в Европа сочат, че хипотиреоидизмът засяга около 10% от населението.