Добре дошли в прекрасния нов свят на майчинството! За да ви помогнем да се справите с непривичните задачи, помолихме няколко лекари да ви посъветват как най-добре да се грижите за бебето си. Ако спазвате техните напътствия, ще осигурите безопасност, спокойствие, комфорт и добро настроение на вашето дете – не само днес, но и в бъдеще!
Опитайте се да кърмите
Майчината кърма е единствената храна, перфектно пригодена за бебето. Тя задоволява всички негови хранителни потребности и го снабдява със защита, която компенсира собствената му недостатъчно развита имунна система. Това е особено важно в периода, преди бебето да е ваксинирано срещу различни инфекции. Освен това кърменето има и положително емоционално въздействие – контактът с майката носи радост.
Ако не сте в състояние да кърмите, правилното хранене на бебето се осигурява със заместител на майчината кърма. Той предлага подходящо съотношение на калории, минерали и витамини, еквивалентно на майчиното мляко. Най-важното правило, от което трябва да се ръководите, е: ако бебето ви расте и се развива добре, значи се храни достатъчно.
Навици за здравословен сън
Оставете бебето да наложи собствени навици за съня си и спазвайте утвърдените часове. Така то ще се приучи да спи, когато е изморено, и ще сложи началото на режим, който то ще спазва.
Все още синдромът на внезапната детска смърт взема значителен брой жертви и сред по-големи бебета.
Препоръчително е да спазвате съветите на Американската академия по педиатрия за предпазване от този синдром.
- Бебето да спи в кошче или в креватче в близост до стаята на родителите, но не на едно и също легло с тях.
- Новороденото да спи по гръб, а не на една страна, защото от това положение лесно може да се претърколи на корем.
- Новороденото да спи на твърд матрак, без купища от възглавници около него, в прохладна стая.
- Когато е будно, поставяйте бебето по корем, за да го предпазвате от плосък тил, който се получава, ако лежи само на гръб.
Безопасна домашна среда
Не пушете вкъщи! Бебетата, изложени на пасивно пушене, боледуват по-често от вирусни инфекции и са по-застрашени от алергии и астма. - Отстранете опасните предмети, които са в близост до бебето. Не му разрешавайте да хваща обици, гердани, малки играчки и всичко друго, което би могло да налапа и да погълне.
- Поддържайте добра хигиена. Това означава да миете ръцете си, преди да докосвате бебето. Същото се отнася и за всички у дома и за гостите ви.
- Преди да се усетите, бебето ви ще стане подвижно. Затова се подгответе своевременно:
- Покрийте електрическите шнурове и контакти.
- Не оставяйте отворени шишета с химикали, почистващи препарати и лекарства.
- Отстранете мебелите с остри ръбове.
- Заключете чекмеджетата на шкафовете.
- Проявявайте нежност към бебето. Не се безпокойте, че ще го разглезите през първите няколко месеца от живота му. Добре е то да знае, че мама и татко са до него, че са готови да откликват на нуждите му. След 4-ия месец обаче го оставяйте да се занимава и само, да се утешава, като пъха ръце в устата си, протяга се към играчките или се преобръща от едната на другата си страна.
- Четете му, говорете му и му пейте. Бебето започва да има представа за езика още когато го чува в утробата. Затова е важно да говорите, да четете и да му пеете, дори да нямате особено хубав глас. Бебетата започват да гукат през първите 6–8 седмици, на 3–4 месеца могат да отговарят на гукане и да пискат, на 6 месеца започват да бърборят.
- Помнете, че телевизорът не е подходящ заместител на мама и татко. Проучвания показват, че деца, които са изложени на телевизионни предавания, по-късно трудно се съсредоточават. Имунизирайте бебето в съответствие с утвърдения за страната календар.
Кой да е педиатърът?
Поддържайте контакт с вашия педиатър. Много по-лесно ще се справяте с евентуално възникнали проблеми при бебето, ако имате лекар, на когото имате доверие и с когото можете да споделяте опасенията си. Няма нищо по-успокояващо от това да можете да задавате въпросите си за появата на първите зъби, за коликите, за храненето, за съня и всичко останало, свързано с отглеждането на детето ви. Когато избирате педиатър, преценете дали притежава нужните качества. - Умее да изслушва.
- Окуражава ви да задавате въпроси и ви отговаря изчерпателно.
- Проявява интерес към историята на минали заболявания на детето.
- Провежда внимателен преглед.
- Отнася се загрижено към здравето и развитието на детето ви.
- Осигурява заместник при отсъствието си.
Потърсете лекар, ако…
Ректалната температура (измерена в ануса) на бебето (от 0 до 8 седмици) е 38 ºС или по-висока. - Бебето няма апетит.
- Тонусът му е променен.
- Неутешимо плаче и не може да бъде успокоено с нито едно познато средство.
- Диша бързо, повърхностно или затруднено.
- Изхожданията му по голяма нужда се променят по честота и консистенция.
- Има трайна кашлица, която нарушава съня или храненето му.
- Повръща в продължение на 12 часа.
- Отделя по-малко урина (не мокри пелената в продължение на 8 часа).
- Има диария, особено ако е придружена от висока телесна температура.