През бременността организмът на жената претърпява редица физиологични, анатомични и хормонални промени, които водят до някои гастроентерологични нарушения. Нарастването на матката измества вътрекоремните органи, а хормоните променят подвижността на органите на гастро-интестиналния тракт. Наблюдават се и лабораторни промени, главно в третия триместър, като е възможно да се понижат стойностите на хемоглобина, албумина, гама-глобулините, билирубина, а на левкоцитите, холестерола, фибриногена, триглицеридите и на ензима алкална фосфатаза да се повишат. Чернодробните ензими АЛАТ, АСАТ и гама-ГТ, както и билирубинът не увеличават стойностите си по време на бременността и всяко тяхно повишаване трябва бързо и задължително да се следи, съветва д-р Андрей Коцев, д.м., от Клиниката по гастроентерология на Университетска болница „Александровска”. Бременността може да усили налични отпреди гастро-интестинални симптоми, да промени развитието на нововъзникнали и предшестващи бременността заболявания, както и да предизвика развитието на специфични само за нея проблеми. Гастро-интестиналните заболявания пък могат да повлияят неблагоприятно на бременността. До 70% от бъдещите майки съобщават за гадене през първия триместър и около 40% – за повръщане. Симптомите са различно изразени, но в повечето случаи е възможен нормален прием на храна и вода. И докато обикновеното гадене най-често е през първия триместър и до 20-ата седмица изчезва, то тежкото гадене може да прогресира. Само при около 2% от бременните се стига до тежко и постоянно повръщане, което изисква медицински грижи. При него теглото на майката спада с повече от 5% и има кетонурия. Причините са неясни, но включват наследственост, промяна в подвижността на стомаха и забавяне на гастро-интестиналното транзитно време, предизвикани от повишените естроген и прогестерон, наличие на диабет, хипертиреоидизъм и инфекция с Хеликобактер пилори. По-често се наблюдава при многораждали жени. Понякога само видът на една храна, даже мисълта за нея, може да предизвика гадене и повръщане. Проблемът е индивидуален – всяка жена трябва да избягва това, което не й понася. Добре е бременните да се хранят по-често с малки порции. Силното повръщане може да доведе, макар и рядко, до сериозни проблеми поради напъването и възможността за кръвоизливи и разкъсвания на хранопровода. Прогнозата при тежкото повръщане е добра, но при липса на лечение може да има неблагоприятни последици за майката и за плода. Лечението включва рехидратиране, адекватно захранване и контрол на симптомите с медикаменти. Стомахът не бива да остава празен, за да се избегне гаденето. Най-добре е да се дават въглехидрати, храни с нишесте, да се разделят течните от сухите храни.
Апендицит
По време на бременността по-трудно се диагностицира апендицит, който се характеризира със силна болка долу вдясно. Възможно е локализацията на болката да се промени. Не са изключени и симптоми като гадене, които също могат да съвпадат с нормалното гадене, характерно за бременността.
Гастроезофагеална рефлуксна болест
Гастроезофагеалната рефлуксна болест е много честа и се установява при около 80% от бременните, предупреждава д-р Коцев. За развитието й допринасят притискането на стомаха и повишеното вътрестомашно налягане, причинени от нарастващата матка, понижаването на тонуса на долния сфинктер на хранопровода и забавеното стомашно изпразване. Симптоми като парене зад гръдната кост, гадене, връщане на хранопроводно съдържимо обратно към устната кухина, усложнения като кашлица обикновено се развиват в края на третия триместър. При тези, които са страдали от болестта преди бременността, симптомите се усилват и някои жени се нуждаят от терапия. Най-безопасни са антиациди, алгинати, сукралфат, а инхибитори на протонната помпа се прилагат само при тежките случаи, посочва д-р Коцев.
Интрахепатална холестаза
Интрахепаталната холестаза на бременността се характеризира със задържане на жлъчка в черния дроб и повишаване на жлъчните киселини в серума. Сравнително честа е, но се появява в по-късните месеци на бременността, след 30-ата седмица. Наблюдава се необясним, тежък сърбеж, особено по дланите и ходилата, който се проявява по различен начин. Може да се изяви и с жълтеница. Претърпява пълно обратно развитие до 1 месец след раждането. Прогнозата за майката е добра, но състоянието е опасно за плода и предразполага към преждевременно раждане и дори вътрематочна смърт на плода. При това заболяване се установява повишена чувствителност към естрогена, нарушен метаболизъм на прогестерона и мутации в гени, отговорни за чернодробно-жлъчния транспорт на жлъчните киселини и фосфолипидите. Повишените жлъчни киселини в кръвта предизвикват спазъм на съдовете на плацентата и т.нар. фетален дистрес. Сърбежът може да се облекчи с урзодезоксихолева киселина – приема се, че е сравнително безопасна за плода, поне във втория и третия триместър, но не е ясно дали лечението с нея подобрява прогнозата за плода.
Остър мазен черен дроб
Сериозни увреждания на черния дроб могат да се получат и при т.нар. остър мазен черен дроб на бременността с натрупване на мазнини в черния дроб, свързан с генетично обусловено нарушение на бета окислението на мастните киселини. По-чест е при бременните с прееклампсия. Възможно е да няма симптоми или да се стигне до бързо настъпила чернодробна недостатъчност. Симптомите най-често продължават 1–2 седмици – гадене, повръщане, главоболие, анорексия. Наблюдават се и болка в дясното подребрие, жълтеница, асцит и малък черен дроб с повишаване на чернодробните ензими, хипогликемия, анемия. Това състояние крие риск за плода – налага се незабавно израждане. Обикновено майката се възстановява напълно след раждането, но в някои тежки случаи може да е необходима чернодробна трансплантация.
Бременността е рисков фактор и за образуване на жлъчни камъни. Многораждалите, както и бременните със затлъстяване са с повишен риск.
Холецистит
Холециститът не е толкова чест, но все пак се развива при някои жени. През първия триместър е възможно да се направи лапараскопска холецистектомия, но през третия се предпочита отворена холецистектомия, за да не се засегне плодът. Панкреатитът е сравнително рядък проблем при бременните, но е възможен. Интересно е, че язвената болест на стомаха и на дванадесетопръстника се среща по-рядко при бременните по неясни причини.
Жълтеница
Острите форми на хепатит А, В и С, херпес симплекс и цитомегаловирус са основната причина за жълтеница по време на бременността. Острите хепатити А, В и С обикновено не засягат протичането на бремеността, но острият хепатит Е (чест в Азия, Африка и Централна Америка) е много опасен. Инфекция с херпес симплекс в третия триместър предизвиква тежък хепатит, често без жълтеница, и е важно да се установи и лекува поради големия риск за живота на бременната.
Автоимунни заболявания
Автоимунните заболявания, включително и на черния дроб, са по-чести при жените. Бременността може да протича спокойно на фона на по-голяма част от използваните при тези заболявания медикаменти, но е нужно стриктно проследяване от гастроентеролог. Такова се изисква и при бременни с хронични възпалителни заболявания на дебелото черво.
Пациентки с тежки заболявания забременяват по-трудно. Фактът, че една жена е забременяла, означава че състоянието й не е толкова тежко и е възможно тя да износи плода, макар и невинаги. При една тежка цироза, без значение каква е причината, жените трудно забременяват, казва д-р Коцев.
Нормално е бъдещата майка да качи до 12 кг
При всички симптоми, които притесняват бъдещите майки, е добре те да потърсят медицинска помощ – при значимо отслабване, силно гадене и повръщане, парене и киселини, които пречат на жените да се хранят и спят нормално, както и пожълтяване, повишено кръвно налягане, липса на апетит, ненаддаване на тегло и гастро-интестинално кървене. Не бива бременните и да преяждат. Смята се, че 11–12 кг е нормално да напълнее бъдещата майка, а по-малко от 7 кг не е нормално. Не бива да се пие алкохол по време на бременността и кърменето, категоричен е д-р Коцев. Алкохолът е протоплазмена отрова, която категорично уврежда плода и няма безопасно количество за жените по време на бременността.
Текст: Феодорина Ляскова