Пъпчето на новороденото представлява малка отворена рана, която трябва внимателно да се обработва и да се докосва колкото е възможно по-малко, за да се избегне инфектирането.

Как да се поддържа чисто
За целта в болницата се използват спирт и антисептични средства поради опасността от замърсяване с болестотворни микроорганизми. У дома е достатъчно преди смяна на пелената или банята ръцете на мама да се почистят основно с топла вода и сапун и при нужда ноктите да се изтъркат с четка.


За да не попадне нищо от съдържанието на пелената върху чувствителното място, ръбът на пелената под пъпа се обръща навън и така раничката се изолира. Остатъците от пудра се отстраняват внимателно със стерилен компрес и вода.

Как да се подсушава
След къпане или измиване попивайте внимателно пъпа и кожата около него с чист компрес и оставете бебето да порита под затопляща лампа – идеално време за милувки и игра с пръсти. Не  използвайте сешоар, за да не попадне в него струя при евентуално напишкване на бебето.

Без излишни средства за дезинфекция
Най-добре се посъветвайте с акушерката си дали има нужда да използвате антисептично средство, етерични масла или пудра, дали да покривате пъпчето с марля, или да го оставите открито. Практиката показва, че колкото по-сухо е пъпчето, толкова по-бързо пада остатъкът от пъпната връв – след около четири до пет дни. Това трае по-дълго, ако се използват течни антисептични средства, вероятно поради унищожаването и на полезни бактерии. Докато пъпът не е възпален или подут, не мирише, не секретира или не кърви силно, може спокойно да оставите оздравителния процес в ръцете на природата!

„9 месеца“