Колкото и странно да прозвучи, хранителните пирамиди не са по-малко интересни и интригуващи от каменните египетски. Те са плод на научни постижения в областта на храненето, но и на фантазията. Погледнати от различен ъгъл, дават възможност да се разбере каква и колко да е храната в дневното меню.
Американска пирамида
4–5 пъти месечно:
- червено месо
- птиче месо
- яйца
високомаслени млечни продукти
2–3 пъти седмично:
сладкиш от плодове
зърнени храни
ядки
морски дарове и риба
сезонни и местни плодове
(Забележка: 2–3 пъти седмично умерено количество алкохол)
всеки ден:
растително масло
соя и соеви продукти
плодове
зеленчуци и бобови растения
мляко и млечни произведения
задушени или варени зеленчуци
зеленчукови консерви в малки количества или като добавка в салатата
пълнозърнести храни, кафяв ориз, ечемик, овес, царевица, пшеница (или брашно от тях)Средиземноморска пирамида
5 пъти месечно:
червено месо (в малко количество)
2–3 пъти седмично:
сладкиши, яйца, птиче месо, дивеч, риба и морски дарове
(Забележка: 2 пъти седмично много малко количество алкохол)
всеки ден:
сирене, мляко и млечни продукти, зехтин, плодове, варива, зеленчуци, хляб, тестени продукти, ориз, булгур, други зърнени храни, картофи
Хранителният режим на българите е по-близък до средиземноморската пирамида, която и географски е по-близо до нас.
Как се разгадават хранителните пирамиди? За разлика от египетските те дават логичен отговор на всеки въпрос. Още от пръв поглед се разбира, че и американската, и средиземноморската пирамида много си приличат. Разбира се, в средиземноморската по-застъпени са рибата, морските дарове и зехтинът. Това е обяснимо, защото те са не само изключително полезни храни, но и са традиционни за този район. В български условия може да се акцентира на българското кисело мляко, сиренето, речните риби, слънчогледовото олио (вместо зехтина) и на известните в цяла Европа наши зеленчуци и плодове.
Пирамидата показва всички важни храни, които е задължително да се консумират. Има разлика само в количеството и в честотата на консумацията на различните видове хранителни продукти.
За вас – ако сте бременна или родилка, пирамидата е реалистична и полезна картинка. Чрез нея ежедневно може да сравнявате своите приоритети в храненето с тези, които са нужни и задължителни, за да сте здрави – и вие, и вашето бебе.