Жените по-често са засегнати от запек, отколкото мъжете. Това е свързано с измененията в нивата на хормоните в тялото преди, по време и след месечния цикъл, а и през бременността.
Женските полови хормони
Фоликулостимулиращият (ФСХ) и лутеинизиращият хормон (ЛХ) се отделят от предния дял на хипофизата. Те влияят върху яйчниците за производството на женските полови хормони. ФСХ стимулира секрецията на естрогена, а ЛХ – на прогестерона. В различните етапи на месечния цикъл нивата на ФСХ и ЛХ имат характерна особеност. Във фазата преди овулация яйчниковият фоликул претърпява серия от трансформации под действието основно на фоликулостимулиращия хормон и естрогена. След пълното „узряване” на фоликула се освобождава готовата яйцеклетка. Процесът се нарича овулация. Във втората част на месечния цикъл остатъците от яйчниковия фоликул формират жълтото тяло. През лутеалната фаза нивото на лутеинизиращия хормон се повишава, което стимулира жълтото тяло да секретира прогестерон, а нивото на ФСХ спада. Прогестеронът е важен за оплождането и изпълнява ролята на протектор през бременността.
Връзката между запека и хормоните
Както вече стана ясно, по време на лутеалната фаза тялото на жената се подготвя за оплождане и за имплантация, съхранение и изхранване на оплодената яйцеклетка. През това време често настъпва запек или пък по-трудно изхождане, понякога съпроводено с по-твърди изпражнения. Всичко това е напълно нормално. От една страна, при всяко изхождане тялото изпитва контракции на мускулите, които са естествени, за да се придвижи по-лесно съдържанието на дебелото черво. Когато стане ясно, че няма оплодена яйцеклетка, тогава тялото изпраща сигнали и кръвоносните съдове се разширяват. Започва излющване на ендометриума и заедно с тази кръв тялото напуска и неоплодената яйцеклетка. През това време изхождането става леко и бързо, дори може да е съпроводено с леко разстройство. Това се повтаря всеки месец. Наблюдавайте тялото си. Ако запекът съпътства ежедневието ви, тогава трябва да помислите за помощ. Такива биха могли да бъдат фибрите от псилиум – известен като най-безвредния лаксатив.
Най-безвредната билка, позната още на хората от древността, е билката псилиум. Използвана още от древните аюрведи в Индия, билката псилиум е напълно безвредна, не води до зависимост, нормализира моториката на червата и осигурява нужния комфорт.