Да се родиш, си е напрежение. Бебетата се нуждаят от време, за да се изглади лицето им, да се закръгли главичката и очите им да разглеждат света за повече от няколко секунди. Вижте как изглежда първото им превъплъщаване.
Просто го погледнете! С очите, ръцете, носа, сърцето – насочете се изцяло към детето. Има ли нещо по-прекрасно от собственото бебе?! Както лежи, още мокро от раждането, изтощено, може би малко посбръчкано. Почти всички “новоизлюпени” родители прекарват първия ден след раждането в съзерцание. Вълшебството остава, но се появяват и някои въпроси:
Защо челото на новороденото обикновено е леко полегато?
Това се дължи на притискането на главата му в родилния канал. Тилните кости се приплъзват една към друга, за да прокарват пътя. Изпъкналостта на челото отначало се изглажда, но след около десетина дни отново се закръгля.
Защо клепачите му са подути и очите му се отварят трудно?
Подкожните съдове на бебетата са несравнимо по-нежни, отколкото на възрастните. Под влияние на натиска лесно се образуват отоци. Това не е болезнено, но клепачите просто трудно се движат, когато в тях се е задържала течност.
Защо нослето е червено и бебето има подкожни кръвонасядания (хематоми)?
Налага се то да си проправя път през костния таз на майката. Нослето е най-издадената част и няма как да не получи някоя и друга следа от притискане. Подкожните кръвоизливи се образуват най-често там, където кожата е особено нежна, например по клепачите. Там натискът е най-силен, но само след няколко дни кръвонасяданията се разнасят.
Защо главата му е крива, а ухото му е прегънато?
Когато натискът отслабне, разместените кости се нуждаят от малко време за отпускане. При всяко бебе този период е различен, но обикновено на десетия ден главата вече се е закръглила. Хрущялът на ухото още е много мек и може да се прегъне под влияние на силния натиск. Понякога ухото се прегъва още в майчината утроба. Но и това скоро се оправя.