Когато бебето се роди през лятото, народът казва: “Лесно ще се гледа. Лятно бебе е!” Да, това е така, защото трите неща, необходими за отглеждането и закаляването на децата, ги има в изобилие: слънце, въздух и вода. Но летният сезон крие и своите рискове.


Характерен за лятото е т.нар. “летен грип” – инфекция, причинявана от вируси. Най-често заболяването засяга няколко души от семейството, като най-възприемчиви са децата. “Летният грип” протича с повръщане или с диария или и с двете, със или без повишена телесна температура.

Други заболявания, характерни за този период, са хранителните отравяния. Те пък се причиняват от консумацията на недобре обработена храна, съдържаща токсини, произведени от някои бактерии. Храната не винаги има лоши вкусови качества. Летните горещини предразполагат към развитието на бактерии в продуктите. Ето защо нищо не бива да оставяте извън хладилника, особено храната на кърмачето, което е най-уязвимо към чревни инфекции. Симптомите на хранителното отравяне са повръщане, диария, може да има втрисане и повишаване на температурата.

Какво да направите
При наличие на диария и/или повръщане при детето спешно се консултирайте с вашия лекар. Докато той дойде, най-важното е да осигурите подходяща щадяща диетична храна. При диария пропуснете поне едно хранене, като за сметка на това давайте на детето повече течности. Бебетата и малките деца са склонни към обезводняване (прекалена загуба на вода с диарията и повръщането), тъй като в организма им има по-малък резерв от течности.


В домашни условия можете да приготвите шипков чай, оризова вода, морковена супа (известна като супа Моро) или да дадете глюкозо-солевия разтвор на СЗО (продава се в аптеките).

Шипков чай (200 мл)
Измийте добре 2–3 чаени лъжички сушени шипки. Залейте ги с 250 мл вода и оставете да се варят в захлупен съд, докато омекнат. След това няколко часа да киснат, за да се извлече от тях повече витамин С. Прецедете чая през цедка и го подсладете с 1 ч.л. захарен сироп.
Така приготвеният шипков чай може да давате на детето още от първите дни след раждането му.

Оризова отвара (200 мл)
В малък съд с вода поставете 1 ч.л. добре измит ориз. Оставете да ври на тих огън до пълното разваряване на ориза и побеляването на водата. Прецедете през цедка и върнете на огъня отново да кипне. След като изстине, го дайте на детето.

Супа Моро (1 литър)
Измийте и почистете добре ½ кг немного едри моркови. Настържете ги или ги нарежете на ситно. Залейте морковите с 1 литър вода и ги оставете да се варят в захлупен съд до омекване. Пасирайте ги през сито или ги разбийте с пасатора до получаване на фина каша. Долейте с вода до 1 литър, поставете щипка сол и отново върнете на огъня да се вари.
При диария давайте тази супа между храненията или по ½–1 кафейна чашка преди всяко хранене.
Внимавайте – не използвайте моркови от обилно наторявани с азотни торове почви, които съдържат много нитрати и могат да предизвикат отравяне при деца под 6-месечна възраст.

Кои храни са подходящи?
Ако детето ви е на кърма, след чаената пауза продължете да го кърмите, защото майчиното мляко е най-подходящата храна при захранване след стомашно-чревно разстройство. Освен че най-малко натоварва храносмилателната система, кърмата съдържа и много антибактериални и имунологични вещества, които помагат на детето да оздравее. Ако го храните със заместител на майчината кърма, добре е да му осигурите дарителска кърма, но ако нямате възможност, хранете го с диетични млека за съответната възраст. Тези млека напълно задоволяват хранителните потребности на кърмачето и могат да се дават и по-дълго време след преболедуването. Така ще предпазите детето от вторична инфекция, която може да доведе до развитие и на хронична диария.
При деца над 4-месечна възраст използвайте и диетичните каши и пюрета, приготвени първия ден без мляко, а след това с обезмаслено мляко. Диетични и подходящи са оризовата и ябълковата каша, кашата от препечено брашно, пюрето от моркови, диетичната попара (сухар, изкиснато сирене, без масло). Общо взето, обезмасленото мляко, оризът, ябълките и морковите са основните продукти, които се предлагат на кърмачето и малкото дете при храносмилателни разстройства. Пектинът, който се съдържа в тези плодове и зеленчуци, набъбва и абсорбира бактериите и токсините, освобождава организма от тях, успокоява чревната перисталтика, сгъстява изпражненията, намалява броя на изхожданията и загубата на течности. Затова добре е винаги вкъщи да имате ябълки и моркови. Същото се отнася и за фабрично приготвените диетични каши и пюрета, които се предлагат на българския пазар в голямо разнообразие. Осигурете си една кутия диетична каша за “зор заман”. След отварянето й обаче тя не бива да престоява повече от 1 седмица, така че не я прибирайте за “следващото разстройство”.
Диетична каша от препечено брашно (черна каша) – 200 г В сух тиган препечете няколко супени лъжици брашно, като непрекъснато бъркате до получаването на жълто-кафяв цвят. Постепенно размийте 4 ч.л. от препеченото брашно в малко вода, докато се получи гладка каша. Поставете на огъня 1 непълна ч.ч. вода с 2 ч.л. захар да заври и в нея изсипете размитото брашно, като непрекъснато бъркате. Оставете да се вари 5–6 минути, за да се получи умерено гъста каша. Тази храна е подходяща за деца над 7-месечна възраст. За по-малките се препоръчва оризова каша. Тя почти не съдържа пълноценен белтък, нискокалорична е и затова се дава само през първия ден от разстройството.

Черна каша с ябълки (200 г)
Сварете каша от 3 ч.л. препечено брашно, 1 ½ ч.л. захар и 1 непълна ч.ч. вода. Измийте добре със сапун, обелете и настържете на най-ситното ренде една ябълка. Прибавете я към кашата, разбъркайте добре и оставете да кипне на огъня.