Искате с таткото да ползвате няколко „почивни дни“, без до вас да е любимото ви дете. Баба е готова в това време да го гледа и дори с радост очаква неговото гостуване. За какво e добре да помислите, когато предстои детето за първи път да пренощува извън дома? Как да го подготвите? Надяваме се, че отговорите на най-често задаваните от родителите въпроси по този „казус“ ще ви помогнат раздялата да не е придружена от сърцераздирателен плач.
Каква да е подготовката?
Отделяйте време няколко дни преди да заведете детето (но не много по-рано), да му разказвате за предстоящото посещение. Включете въображението си на пълни обороти и му представете гостуването като едно необикновено интересно приключение. За да допълните представата на малчугана колко ще му е приятно с баба, тя може да му се обади по телефона и да разговаря с него, като му съобщи, че му е подготвила изненади. Имайте предвид, че ако детето ви вече е преспивало при някое приятелче или при близки хора, по-безболезнено ще се раздели с мама и татко за няколко дни.
9 месеца препоръчва
PADSTOP - Решение срещу главови въшки и гниди
Откога най-рано детето може да се отдели от дома и да се изпрати за няколко дни при баба?
Обикновено при повечето деца „трансферът“ е възможен през втората им година, но при изпълнението на две важни условия. Първото е малкото гостенче да познава добре този, при когото отива, например баба (тя често го посещава у дома, обича да си играе с него и то е оставало насаме с нея за няколко часа...). Второто – детето вече да има опит да е без мама и татко, да е прекарвало известно време в компанията на съседи, близки или познати.
Защо малките деца страдат и трудно приемат по-дългите раздели?
Малките деца все още нямат реална представа за време и за малчугана раздялата с мама или татко изглежда няма да има край, дори когато тя е само за половин ден. Детето се чувства изоставено и самотно и понякога се нуждае от много време, за да възвърне доверието си към родителите и спокойствието, че те няма да го изоставят.
Как да се убеди по-лесно, че раздялата с мама и татко ще е само временна?
Добре е, преди да оставите детето при баба, да го уверите, че съвсем скоро ще отидете при него, за да го вземете. Кажете му и още нещо изключително важно – колко много го обичате. Обещайте му, че когато го приберете, ще отидете заедно на интересно място. Не допускайте грешката раздялата да стане тайно и изненадващо и без да обясните на детето, да го оставите в дома на баба. Не е добър подход и то да усети, че на мама й е тъжно, когато си тръгва от дома на баба, и особено да види как тя прикрива сълзите си. Разказвайте на малчугана колко весело ще си играе с баба и колко ще му е приятно, когато тя му чете някоя нова интересна приказка. Можете да обещаете, че при връщането у дома то ще получи някакъв подарък. Така ще насочите вниманието му към положителните последици от гостуването при баба. Ако то не е посещавало често дома й, добре е, при възможност, да останете с него при баба поне за един ден.
Дали то ще е по-спокойно, ако често му се обаждате по телефона?
Ако често звъните, за да чуете гласа на малкото ви съкровище, рискувате да го разстроите и дори да чуете плача му. По-добре е да не му се обаждате, докато то гостува на баба. Най-вероятно детето бързо ще забрави, че вас ви няма около него, а всяко ваше обаждане ще му напомня този неприятен факт. Бъдете сигурни, че баба ще му предлага интересни занимания и то няма да скучае с нея...