Хладни летни нощи, пек на брега на морето – мокър бански, студена каменна пейка в чуден парк, пронизващ вятър в есенни и пролетни утрини, бурни любовни секс игри, люти зимни дни – мокри и измръзнали крака... Ето много причини да ви посети “парещата” болест, т.е. циститът. Това е възпаление на пикочния мехур. От него страдат предимно жените. Съотношението между двата пола е 5:1 или дамите пет пъти по-често стават жертва. През бременността и след раждането често може да страдате от изключително неприятния цистит. За да го избегнете или бързо и лесно да го прогоните, трябва да сте наясно с неговата същност.

Кои са причините
Сред причините за цистита преди всичко са простудата, сексът, предразполагащите условия в периода на бременността и след раждането. Тези причини подмолно провокират бактерии и вируси (коли бактерии, клебсиела, стафилококи, протеус...) да нападнат нежната лигавица на пикочния мехур. Тя реагира със симптомите на възпаление: набъбва и се зачервява. Това е нейният отпор на атаката. Как попадат “вражеските войски” в пикочните пътища? Най-често те идват отвън през уретрата (пикочния канал). А преди това са шествали в инфектираните гениталии на жената. При секс се получава “сблъсък” между бактериите на дамата и кавалера. Студът предварително е отслабил имунната система и при акта сместа от бактерии влиза в уретрата, която при жената е само на сантиметър от влагалището. След това бактериите тръгват нагоре и образуват колонии в пикочния мехур. Под микроскоп те имитират висящите градини на Семирамида и колкото по-пищни са, толкова са по-опасни. При честа смяна на партньорите бактериалният “коктейл” е различен и непознат за дамата. И обратното – при постоянен партньор тази смес почти се обезврежда. Ако не се спазва строга хигиена, инфекцията може да дойде и от ануса, защото изпражненията гъмжат от микроорганизми. Защо предимно жените страдат от цистит? Защото Ева има три пъти по-къса уретра (пикочен канал) от Адам и бактериите бързо и лесно стигат до пикочния й мехур. А и отворът на уретрата при жената е разположен по-близо до аналното отверстие и агресивните бактерии безпрепятствено я достигат. Тези анатомични особености са изключително важна причина за страданието. През бременността увеличената матка притиска пикочния мехур и въпреки че уринирате често, в него винаги се задържа повече остатъчна урина. Тя е благоприятна среда за размножаване на нормално съществуващите бактерии и те лесно стават агресивни. Циститът спохожда младата майка и след раждането. Спадането на пикочния мехур и отслабването на имунната система предразполагат към това заболяване.

Симптоми
Имате болки и парене при уриниране, тежест и дърпане в долната част на корема, непрекъснати позиви за уриниране с пестеливо и мъчително отделяне на капки урина, а често дори без изобщо да изтича нещо – налице е само напън, телесната ви температура е повишена, тресе ви и изпитвате общ дискомфорт. При бременни честите напъни могат да предизвикат нежелани контракции. Това е  сериозна заплаха да се предпазвате от болестта или да я лекувате.

Лечение
Често циститът става хроничен и инфекцията стига до бъбрека. Това вече е много опасно. Затова важно е лечението да започне веднага, да се провежда адекватно и само под лекарски контрол!


Пикочният мехур обича топло, строга лична хигиена, определена диета. При нужда се предписва антибиотично лечение. Урината задължително периодично се изследва до окончателното й изчистване от бактерии.
В острия стадий на болестта (1 до 5 дни) диетичният режим е от особено значение, като месец след това става относително по-свободен и постепенно се минава към обща храна. Ако сте склонна към възпаления на пикочния мехур, добре е да избягвате кафето, оцета, лютивите и солените храни, запръжките, какаото, алкохола (с изключение на бирата) или да ги употребявате изключително рядко. Изброените храни дразнят лигавицата, както разгонената котка драска пода, вратите, килима. След консумирането на тези храни лигавицата става оточна, по-често посещавате тоалетната. Солта и оцетът предизвикват свиване на мускулната стена на пикочния мехур и от това се получават тежест и болка ниско в корема. Никотинът на гладно преминава от устната кухина през стомаха, през тънките черва и оттам, всмукан чрез кръвта, бързо се насочва към отделителната система – бъбреците и пикочния мехур.

Диета
В острия период диетата включва приемане на много течности. Те са необходими, за да се увеличи диурезата (количеството урина, отделяна за 24 часа). Тя промива пикочния мехур и изхвърля микроорганизмите от него. Дневно трябва да се изпиват около 2.5 л вода – минерална (Банкя, Горна баня, Хисаря), преварена чешмяна. Полезни са различни видове чай, но най-вече липовият, който е мощен и действен “антибиотик” за цялата пикочна система. Подходящи са и чайовете от живовляк, маточина, лайка, каркаде, мечо грозде, глухарче, кисел трън, червена сушена боровинка или сок от нея. Червената боровинка стимулира имунната система и дирижира бързото изхвърляне на отпадъчните вещества, натрупани върху имунните клетки от атаките на бактериите. Не подслаждайте чая, защото захарта е прекрасна среда за размножаване на бактерии и вируси. Можете 2–3 дни на гладно да пиете около 300 мл бира, но не студена. Тя е мощен диуретик и хигиенист на пикочния мехур. Сокът от моркови пък е изключително полезен заради високото си съдържание на витамин А, който успокоява и подхранва възпалената лигавица. Витамин С от кивито, ябълките, грейпфрута допринася за стабилизиране на имунната система. Консумирайте сурови плодове, зеленчуци, подправки: пъпеш, диня, ябълки, круши, моркови, зеле, копър, магданоз. Яжте и картофи, ориз, зелен фасул, грах. Полезни са овесените ядки и триците, комбинирани с плодове и кисело мляко. Добре е храната ви да е топла и течно-кашава – пюрета, супи, бульони, кремове, мусове. Използвайте растителни мазнини (олио, зехтин). Те лекуват болната лигавица, като я подхранват, стабилизират кръвоносните й съдове, намаляват отока и позивите за уриниране стават редки. Яжте риба – морска или океанска, защото в нея има омега 3 и омега 6 мастни киселини, които стимулират имунната система и чистят пикочната. Богати на тези киселини са сьомгата, скумрията, херингата, сардината. Ако сте вегетарианка и не консумирате риба, можете да си ги набавяте от соевото, лененото и конопеното масло. Имайте предвид обаче, че усвояването им от тях е трудно и бавно. Пикочният мехур има предпочитание към плодовата и зеленчуковата захар. Те се разграждат бавно и пестеливо, което не позволява на бактериите да се множат и да създават колонии. Диетата включва нискомаслено прясно и кисело мляко. Белтъкът и мазнините от тях имат важна мисия при цистита. Загиналите в боя лигавични клетки намират свои заместници само ако подадените белтъци са лесноусвоими и висококачествени. Млечните, рибните и, разбира се, яйчните са най-добрите. Чаша липов чай, леко подсладен, филия пълнозърнест хляб и едно варено яйце са чудесна закуска или вечеря за болните от цистит. Белтъците трябва да са в умерено количество. Това всъщност важи за всяка диета. Не се въздържайте само от течности, плодове и зеленчуци. Вярно е, че от тях стомахът се подува, но за 2–3 дни ще преживеете това, въпреки бременността. След като острият стадий на цистита премине, постепенно ще се върнете към обичайното си меню.

Профилактика
Ако често страдате от възпалителни процеси на пикочния мехур, консултирайте се със специалист, за да се установи дали причината не е смъкнат бъбрек, който огъва съответния уретер. 
Личната хигиена е изключително важна за профилактиката. Правете секс с презерватив. Не сменяйте безразборно партньора. След дефекация измивайте ануса поне с мокра тоалетна хартия, ако нямате възможност да се измиете обилно с топла вода. Мийте се и се избърсвайте отпред назад, за да не влизат бактерии от ануса в пикочния канал. От време на време мийте външните гениталии със слаб разтвор калиев хиперманганат или с отвара от лайка. Пазете се от простудни и вирусни заболявания. Спортувайте активно. Най-подходящи са гимнастиката и особено упражненията с крака във въздуха от легнало положение, които укрепват мускулите на тазовото дъно и пикочния мехур. Не стискайте урината, а редовно посещавайте тоалетната и по възможност пишкайте седнали. Така пикочният мехур се изпразва най-добре. Пийте повече течности, особено в горещи дни, и топъл чай през зимата. От време на време прилагайте “люлееща” диета: смяна на алкални храни (плодове, зеленчуци, пълнозърнест хляб) с киселинни (захар, месо, бели брашна). Заради сменящата се ту киселинна, ту алкална среда бактериите в пикочния мехур няма да могат да се приспособят за агресивен живот, ще залинеят и ще спрат да се множат.
Циститът е сериозно заболяване, което изисква комплексно лечение. Само то може ефикасно и навреме да ви отърве от парещата болка.

Д-р Милка Жижанова – Милушева
диетолог