Някои жени отлагат майчинството заради страха, че то ще развали идеалната им фигура. Вярно е, че през 9-те месеца силуетът доста се променя и се натрупват тлъстинки там, където преди ги е нямало. Факт обаче е, че съвременните млади майки бързо връщат фигурата си отпреди бременността. Някои го постигат със строги диети, други – с изтезаващи тренировки във фитнес залата. От какво зависи дали след раждането майката трудно ще се раздели с натрупаните килограми и идеалната фигура задълго ще е непостижима цел?
Виновен е генът
Колко ще наддадете през 9-те месеца, в голяма степен зависи от наследствеността ви. Вероятно вече сте разпитали майка си колко е увеличила теглото си тя, когато е била бременна. Нейният разказ обаче ще е само ориентир. Все пак не е невъзможно да „обезоръжите“ гена! За целта обаче трябва да положите старание. И да не забравяте, че натрупването на много килограми не само влияе негативно върху самочувствието и външния ви вид, но и крие различни, далеч по-сериозни рискове – повишено кръвно налягане, гестационен диабет, разширени вени, болки в гърба, по-продължително и трудно протичане на родилния процес.
И така, каква да е стратегията ви по отношение на теглото през бременността?
- Не забравяйте, че през 9-те месеца организмът работи на „по-бързи обороти” и успява да оползотвори от храната повече хранителни вещества и енергия.
- Приемливото наддаване в този период е между 11 и 14 кг. Тези килограми са нужни. Те се разпределят между плацентата, околоплодната течност, теглото на плода, увеличената тъкан на гърдите и мастните запаси, необходими за кърменето. Натрупаната маса съдържа 62% вода, 30% подкожни мазнини и 8% белтъци в организма на плода и в плацентата.
- През първите 6 месеца не е нужно да увеличавате приетите калории. А през последното тримесечие бебето се нуждае само от 200 допълнителни калории дневно (т.е. допълнително да изяждате две филийки хляб, намазани с масло, или купичка мюсли с плодове).
Ограничения без вманиачаване
Едва ли ще успеете да победите лесно природата, но може поне да опитате да го направите. Грижете се за фигурата си още от първите месеци на бременността. Ето няколко насоки:
- Следете чрез кантара колко наддавате. Разбира се, не развивайте фобия към неговите показания. Ако преди забременяването сте имали наднормено тегло, т.е. индекс на телесната маса (ИТМ) >27, добре е до раждането да наддадете между 7 и 11,5 кг. Ако сте с нормално тегло (ИТМ между 20 и 25), можете да увеличите килограмите до 11,5–16. Ако сте под нормата (ИТМ<20), можете да си позволите да напълнеете с 12–18 кг.
- Не пресмятайте стриктно колко калории приемате. Обръщайте внимание обаче какво похапвате. Включвайте в менюто си нискокалорични храни, повече плодове и зеленчуци. Те ще ви засищат, ще осигуряват необходимите за растежа на бебето хранителни вещества, но няма да се трупат върху фигурата ви.
- Изключете богатите на мазнини и захар (бисквити, шоколад, сладкиши) храни. Обърнете гръб и на т.нар. фаст фууд. Е, понякога може да похапнете и от тази храна, но това да става рядко. Яжте пълнозърнест хляб, пилешко месо, млечни продукти, риба.
- Движете се повече и спортувайте! Диетолози от университета в Бъфало (САЩ) твърдят, че бременните, които редовно спортуват, по-лесно възвръщат фигурата си от жените, които се подлагат на хранителни лишения.
- Можете да изчислите своя индекс, като разделите теглото (в килограми) на височината си (в метри), повдигната на квадрат. Получената стойност е вашият индекс на телесна маса. Нормалните стойности са между 18 и 25. Над 25 означава затлъстяване, а над 30 – предразположение към гестационен диабет и прееклампсия.
Бързо сбогуване с 5,5 кг
Подгответе се, че след като родите, едва ли ще можете да влезете в джинсите си отпреди бременността. Ще се върнете у дома обаче с около 5,5 кг по-слаба. Тялото ви ще се е разделило с плода, с плацентата и с околоплодната течност. Ако кърмите, важно е да се храните редовно, поради което не очаквайте бързо да отслабнете.
Не е изключено ден след ден на кантара неумолимо да се появяват едни и същи показания. Не се ядосвайте! Немски ендокринолози твърдят, че някои жени генетично са предразположени към напълняване след раждането. Така че вината не е ваша, ако сте една от тях.
За да сте здрава и с добър тонус, въведете режим, който включва физическо натоварване. Аеробика, фитнес, каланетика, йога, пилатес – изберете това, което ви харесва, но не ви изтощава. И разбира се – внимавайте менюто ви да е здравословно и балансирано, без енергийни „бомби”…
И течностите тежат…
Имайте предвид, че 25% от килограмите, които натрупвате през бременността, се дължат на задържане на течности. До 5-ия месец много бременни свалят брачната халка, защото пръстите им са подпухнали.