Полезно е по-често да обръщате гръб на тлъстите гозби, тежките сосове, консервите и да ги заменяте с… краставица. В 100–130 г от нея се съдържат само 10 калории. Тя е най-големият съюзник в борбата за красива фигура и кожа.

Похвално слово
Краставицата утолява глада за час–два, което не е без значение, ако апетитът Ви връхлита като торнадо. Тя действа освежително и силно ободряващо през всички сезони, но особено в летните горещини. В българската кухня я приемаме с поклон в таратор, в много видове салати, напълнена с вкуснотии (извара, топено сирене, сметана, морски деликатеси), като гарнитура за сандвичи... С млечнозеления си цвят краставицата придава красота на всяка трапеза. Консумирана с кисело мляко или със зеленчуци – домат, лук, чушка, маруля, има чудодеен ефект върху храносмилането.


Този зеленчук се отглежда целогодишно. В България е познат от около век. В цял свят го почитат. Сортовете и поклонниците на краставицата се множат непрекъснато.

Дисекция на богатството
Краставицата съдържа много ценни витамини и минерали.
Витамини от група В:витамин В1, който укрепва съня и дарява спокойствие, В5 (пантотенова киселина) – помага за превръщането на мазнините и захарите в енергия, подпомага функцията на надбъбречните жлези и на нервните клетки и косвено упражнява въздействие върху червените кръвни телца, като удължава живота им, витамин С – мощен антиоксидант, имуностимулатор, участник във всички обменни процеси на клетките.


Микроелементи: йод – съдейства за растежа на организма, като стимулира работата на щитовидната жлеза, помага за по-ефективното изгаряне на излишните мазнини, магнезий – антистресовият минерал, който потушава излишното психично и физическо напрежение, разгражда кръвната захар и я превръща в енергиен източник, участва в обмяната на калция, натрия, фосфора, калия и на витамините С и В12. При депресия, особено при млади хора и при родилки, действа като мехлем на рана, успокоява ефективно преждевременни контракции през бременността, т.е. предпазва от спонтанен аборт. Ако се натоварвате много физически или пък обичате чашката алкохол, а сте бременна или родилка, магнезият ще Ви спаси от нежелани реакции.
Натриев хлорид (сол) – не е в голямо количество, но позволява да консумирате краставицата и без тази подправка. Солта разбива мастните киселини, отделени при разграждане на мазнините, поддържа нормални стойности на нивото на пикочната киселина в кръвта и подпомага нейната разтворимост. Така тази киселина лесно и много бързо се изхвърля с урината.
Целулоза (фибри) – те са много полезни при лениви черва (запек). При бременните след четвъртия месец констипацията е твърде неприятен спътник, който се появява в резултат на натиска на уголемената матка върху дебелото черво и ректума. През този период краставицата е чудодеен лаксатив.
Вода – около 82–88% от краставицата. Тя поддържа живота на всяка клетка, защото в нея водата е 60–65%. Намалее ли количеството, скоро клетката загива. Клетъчната вода в краставицата подпомага потискането на апетита, възпрепятства образуването на пясък и камъни в бъбреците, оводнява сухите изпражнения и предпазва от запек, съдейства за алкално-киселинното равновесие в кръвта. При инфекциозни болести, температурни състояния, повръщане, отравяния е нужно по-голяма консумация на вода, а приетата от краставицата до 15 минути се усвоява ефективно. Клетъчната вода има магичен ефект при бъбречни и сърдечно-съдови заболявания, защото освобождава органите от излишно задържани течности, т.е. действа диуретично и пречистващо. Тя намалява и отоците на бременната през втората половина на 9-те месеца. Краставицата пряко въздейства върху доброто здраве и външния вид на кожата. Това се дължи на водата и солта в нея, а пресният краставичен сок е мощно средство срещу раздразнената и възпалена кожа (акне, слънчево изгаряне, подсичане на бебето, изсушена кожа при вятър и студ...). Поради тази причина зеленчукът активно се включва в тоалетни млека, кремове, червила. Неговите съставки намаляват бръчките, освежават кожата и я правят по-еластична. Съставките на краставицата, които участват в козметични продукти, подпомагат почистващото и хидратиращото им действие.

Nota bene!

  • Парниковите краставици (зимни и ранни пролетни) измивайте много добре и задължително обелвайте, защото в кората им има много пестициди.
  • Консумирайте краставицата прясна. Маринованата е вкусна, но е поела много сол и оцет. Тя не се препоръчва на бременни, родилки и деца до 3 години.
  • Яжте краставицата леко изстудена, а не със стайна температура. Така тя действа ободряващо и засищащо.
  • Избягвайте презрелите краставици. В тях има много целулоза, по-малко вода и никакви витамини. Презрелите екземпляри предизвикват тежест в стомаха.
  • Не оставяйте нарязаната краставица в хладилника или на масата повече от 30 минути – тя изсъхва бързо, поема всякакви миризми и вкусът й рязко се влошава.

    Чуждоземна кухня
    В съседните страни – Румъния, Гърция, Турция, и в по-далечната Италия консумират много краставицата и я включват в изключително апетитни ястия. В Испания, Португалия, Франция пълнят краставични коритца (издълбаната от семето част) с различни видове сирене, майонеза, сметана, морски дарове.

    Суфле от краставица по гръцки
    Продукти за 4 души: 500 г краставица, 4 средно големи домата, 2 малки глави лук, 5 препълнени супени лъжици намачкано краве сирене, 2 белтъка, 2 супени лъжици зехтин, 4 г сол, пресен босилек.
    Приготовление: задушете лука с 1 с.л. зехтин. Прибавете нарязаните обелени домати и оставете на огъня да се вари 10 минути. Нарежете краставицата на кубчета и разбийте с миксер. Прибавете към нея сиренето, солта, босилека и разбитите на сняг белтъци. Разпределете доматения сос в 4 намазани със зехтин гювечета, отгоре залейте с краставичния крем и печете 10 минути във фурната на 200 градуса.