Упражненията, при които бъдещата майка се разтяга, могат да намалят риска от прееклампсия. Те са дори по-ефективни от ходенето – спорта, който най-много се препоръчва на бременните. Това показват проучвания на Университета в Северна Каролина (САЩ)...



Прееклампсията е състояние, което всяка година засяга около 8% от бъдещите майки и често води до сериозни увреждания на бебето. Новото проучване на американските учени е в противоречие с досегашните твърдения, че при подобно състояние бременната трябва да се въздържа от физическа активност или да прави само определени упражнения. При прееклампсия бъдещата майка най-често страда от високо кръвно налягане през 9-те месеца. Обикновено това може да е съпроводено с отоци и проблеми с бъбреците. Диагнозата се поставя, когато кръвното налягане се повиши при две измервания за 6 часа и достигне стойности 140/90 или по-високи.


Резултатите от проучването са направени на базата на 5-годишно проучване. В него са участвали жени, които са страдали от прееклампсия при предишната си бременност. Половината от тях редовно са правели разтегателни упражнения под контрол на акушер-гинеколог, а другата половина са се разхождали всеки ден. Бъдещите майки от първата група са тренирали по 40 минути 5 пъти седмично. Нито едно от упражненията не е включвало сериозна натоварване на мускулите или аеробика. След края на експеримента 15% от втората група са получили прееклампсия и по-малко от 5% от първата. При стартирането на проучването рискът за жените от двете групи бил еднакъв.

”Разходките са полезни за подобряване на общото физическо и психично състояние, но не предпазват от прееклампсия. Упражненията с разтягане могат да намалят този риск”, казва д-р Яу, участник в проучването. Причината е, че при разтягането в организма на жената се произвежда повече трансферин. Това е специфичен протеин, който се синтезира в черния дроб и транспортира желязото до кръвта. По този начин организмът се предпазва от оксидативен стрес (дължащ се на увреждащото действие на свободните радикали).


Според учените комплексът от упражнения трябва да е съобразен с индивидуалните особености на всяка бъдеща майка и винаги да се контролира от специалист.


Новото проучване опровергава досегашните твърдения, че при риск от прееклампсия бременната трябва да се въздържа от физическа активност.