В света има над 220 милиона болни от диабет. Той причинява сериозни увреждания в организма и може да доведе до мозъчен инсулт, сърдечен инфаркт, полиневропатия, гангрена на долните крайници, бъбречна недостатъчност, тежка атеросклероза...


Диабетът е метаболитно (обменно) заболяване, свързано с усвояването на захарите в организма. Понякога се предава генетично. Обикновено симптомите му са незабележими и затова често болестта се открива късно. За профилактика е добре един път в годината всеки човек да проверява кръвната си захар, а  генетично обременените да се изследват няколко пъти годишно.

Диабетът е хронично и все още нелечимо заболяване. Той се съпътства от хипергликемия (повишена кръвна захар, която в норма е до 6.2 мг) или относителен инсулинов дефицит (инсулинът е хормон на задстомашната жлеза – панкреаса, – който се грижи за обмяната на захарта), или и от двете заедно.

Диабетът е първичен и вторичен
С вторичен диабет са само около 3% от всички случаи. Той се проявява като усложнение при някои болести на черния дроб, при претоварване на организма с лекарства, при отравяне с тежки метали...

Първичният е два типа:
 диабет от първи тип – зависим от инсулин;
 диабет от втори тип – независим от инсулин.

В 1921 г. канадците Бантинг и Бест изолират инсулин и от 1922 г. той се прилага за лечение на диабета. През 1923 г. двамата учени стават Нобелови лауреати.

Диабетът е едно от честите усложнения на бременността
При бъдещите майки той също е два вида: регистриран преди бременността и гестационен – появил се след забременяването. Ако жената е страдала от болестта преди зачеването, има риск за нормалното протичане на бременността и за състоянието на плода. Лечението на тези бъдещи майки се провежда от ендокринолог. То включва терапия с инсулин и с диета. Всяка жена диабетичка, която желае да зачене, трябва да поддържа в норма кръвната си захар, за да е сигурна, че когато дойде щастливият ден, тя и бебето й ще са добре.

При гестационния диабет рискът от развитие на аномалии при плода не е по-висок от риска при плода на здравите бременни. Честотата на случаите на вътреутробна смърт обаче през последните 6–8 седмици на бременността необяснимо защо се повишава.
Кога може да се появи гестационен диабет?
Опасността расте, ако в семейството ви има болни от диабет, ако страдате от повишено кръвно налягане, ако сте с наднормено тегло, не се движите достатъчно, не консумирате плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Този вид диабет се лекува единствено с диета. Ако тя не помогне, тогава по преценка на ендокринолог се включва и инсулин.

След раждането при много от родилките с гестационен диабет нивото на кръвната захар се нормализира. Въпреки това обаче в първите 6 месеца то редовно трябва да се проследява. Когато е в норма, един път годишно се прави тест.

И при двата вида диабет диетата е задължителна. Има някои препоръки с които е добре да се съобразявате.
 Намалете в менюто си мазнините от животински произход за сметка на растителните. Употребявайте слънчогледово и царевично олио, зехтин. Избягвайте тлъстите меса. Консумирайте по-мазни риби: сьомга, скумрия... Те съдържат омега 3- и омега 6-мастни киселини, които подобряват обмяната на мазнините, укрепват сърдечно-съдовата система и по косвен път нормализират кръвната захар.
 Сведете до минимум консумацията на запържени и пържени храни.
 Яжте пълнозърнест хляб до 300–350 г дневно. В дни, когато в менюто ви има картофи, моркови или ориз, хлябът да не е повече от 100 г.
 Консумирайте краве мляко и млечни продукти с масленост 1.5–2%. Те са полезни поради съдържанието на калций и фолиева киселина. Белтъците от млечните храни са важен градивен елемент за клетките в организма.

 Яжте повече зеленчуци, но с мярка плодове. Избягвайте портокаловия сок, защото съдържа много захар и киселини. Киселините могат да раздразнят стомашната лигавица, която през 9-те месеца е по-чувствителна. Пийте плодовия сок със сламка и бързо, за да не уврежда зъбния емайл. Зеленчуците и плодовете съдържат витамини, минерали, баластни вещества, но и плодова захар. Избягвайте много сладките – диня, грозде, пъпеш, круши, сладки ябълки, банани, както и картофи, моркови, червени чушки. Не консумирайте дневно повече от 300 г, а когато прекалите, намалете хляба.

 От време на време се глезете със сладки изкушения. Яжте натурален и диетичен шоколад, но не повече от 20–25 г дневно, а сладко от различни плодове – до 1 пълна ч.л. Не консумирайте и двете в един и същи ден.

 Пийте какао. Какаото и захарта подпомагат дейността на мозъка, сърцето, мускулите, черния дроб, бъбреците, матката. Те стимулират и производството на ендорфини – хормоните на щастието. Напитката от какао може драстично да намали опасността от диабет, а на вече появилия се да повлияе благотворно. Това свойство на какаото се дължи на съдържащия се в него епикатехин, който редуцира и риска от появата на рак, сърдечно-съдови проблеми, инсулт.

 Не прекалявайте с въглехидратните храни. Те са част от здравословното хранене, но прекомерната им консумация, макар да не се свързва с появата на диабет, е вредна, защото води до затлъстяване.
 В кръвта на диабетиците количеството на минералите и витамините почти винаги е понижено. Затова те освен с храната, могат да се приемат и допълнително, но само по лекарско предписание.
 Внимавайте с калориите, т.е. следете не само какво ядете, но и колко.
 Забравете алкохола! Той е богат на захари. Избягвайте и безалкохолните подсладени напитки. Пийте вода, билков и плодов чай без захар или подсладен с 1 ч.л. кафява захар. Може да го подслаждате и с 1 ч.л. мед, ако нямате алергия към него.
 За да укрепвате имунната си система, приемайте поне една доза пробиотици през бременността и през месец-два 6 месеца след раждането.

 Консумирайте повече антиоксидантни храни – съдържащи витамините С, Е и А и фитохимикали. Сред тях са ягодите, цитрусовите плодове и зеленчуците. В черния шоколад също има антиоксиданти. Често яжте грейпфрут и пийте зелен чай. Те изгарят мазнините, понижават кръвната захар и поддържат апетита в нормални граници.
 ¼ ч.л. канела, приета с храната един път дневно, помага  ефективно да се усвои захарта и да се нормализира нивото й в кръвта.

 Не прекалявайте с белия ориз. Той, макар и рядко, може да провокира отключването на диабет, а ако страдате вече от него, да го влоши. Заменете белия ориз с кафяв. Така ще намалите риска с 15%.
 Яжте ядки, но не се нахвърляйте лакомо върху тях. Канадски учени са доказали, че когато кръвната захар е повишена, кашуто я абсорбира от мускулните клетки. Консумирането на 25–30 г ядки три пъти седмично влияе добре на диабета. Яжте ги като следобедна закуска.
 Гответе ястията на бавен огън, защото така намаляват непълните продукти при разпадането на глюкозата, които са особено вредни за диабетиците.

 Пристрастете се към средиземноморската диета. Тя включва плодове, зеленчуци, много риба, зехтин, пилешко месо, ядки и е пример за балансирано, здравословно хранене.
 Движете се активно и практикувайте спорт, подходящ за бременни и родилки. Спете поне 8–9 часа на денонощие. Колкото е възможно, избягвайте стреса. Не се преуморявайте. Умствената и физическата умора значително повишават кръвната захар.  

 Следете редовно състоянието на зъбите си, сливиците и устната кухина.
Бъдете оптимистка! Ако имате диабет преди зачеването, наследствеността не е окончателна присъда. Голям е шансът детето ви да се роди живо и здраво и да не наследи болестта. В по-голяма степен същото важи и за бременните с гестационен диабет. За да избегнете риска обаче, системно се изследвайте и лекувайте и спазвайте препоръчвания хранителен режим.

Д-р Милка Жижанова – Милушева
диетолог