За първи път вашата любима ще отсъства от дома и се налага сам да се грижите за бебето. Вие смело приемате предизвикателството и сте уверен, че неколкочасовите грижи за  две-триседмичното бебе няма да ви затруднят ни най-малко.


Откъде идва вашето самочувствие, че ще се справите с лекота? Сигурно от праисторическите времена? Подобно изпитание се е стоварвало върху много поколения мъже. Положително и на вашия баща му се е налагало да прекарва известно време сам с вас, когато сте били бебе. Съвременният живот създава условия, при които бащите могат с по-малко усилия да постигнат по-добри резултати, т.е. да станат пълноценни заместници на майката. Макар и за ограничено време...

Спокойно! Не ви се е стоварила чак толкова непосилна задача. Има само някои дребни детайли, които е добре да не забравяте. Най-напред
осигурете надеждна връзка

(чрез мобилен телефон и пр.) с вашата партньорка – ако се наложи спешно да се консултирате с нея. (Много важно уточнение – не се брои за спешен случай, ако бебето ви се наака, след като сте сменили пелената му, или плаче сърцераздирателно.)

Запасете се с необходимите “аксесоари” – пелени за еднократна употреба, шишета с кърма или с неин заместител, почистващи кърпички, лигавници, съответни за възрастта играчки... Проучете инструкциите за безопасност и ги спазвайте.
Не си правете планове да свършите и нещо лично

докато се грижите за бебето. Един вътрешен глас може би постоянно ще ви нашепва, че седенето, люшкането, храненето, смяната на пелени и успокояването на бебето губят ценното ви време. Затворете ушите си за него!

Обикновено много татковци се чувстват некомфортно във времето, когато остават сами с бебето и ръцете ги сърбят да се заемат с нещо полезно – да поправят някой уред например. Епизодът “Сам с бебето” да не се обвързва с този порив. Откажете се точно сега да поправяте течащия кран на чешмата. Запазете това “удоволствие” за по-подходящ ден. Съсредоточете се върху бебето. Има толкова неща, които не бива да изпускате от вниманието си.

Използвайте шанса да се сближите с детето. Проследявайте неговите настроения, нужди, начин на изразяване, плача му.

Помъчете се да видите
света през очите на детето

Ако то е в периода на коликите, може да създадете свой патент как страдащото лесно се успокоява. Това “ноу-хау” може гордо да споделите в градината с някоя безутешна млада майка или пък с млад колега с бебе…
Не извършвайте шумни дейности, докато мъничето спи. По-добре прочетете вестника или се поизтегнете върху дивана, за да съберете сили. Дълбокият сън с “хър-хър…” с високи децибели е строго забранен! Бъдете постоянно нащрек. Позволено ви е на тиха музика леко да се унесете. Така по-адекватно ще може да се притечете на помощ, ако бебето се събуди с пронизителен плач.
Дотук като че ли е леката част от програмата “Сам с бебето”. Следват хранене, сменяне на еднократната пелена и т.н. Колкото по-бързо и лесно се справяте с подобни ритуали, толкова нови точки ще прибавяте в самооценката си като татко и ще се убеждавате, че
и вие сте значима личност
в живота на малкото човече.

Както при тангото са нужни двама, така и за отглеждането на здраво дете трябват мама и татко. След премиерата на “моноспектакъла“ имате самочувствие да се включите най-малко в сезонния репертоар.
А когато вашата партньорка се завърне вкъщи и с изпитателен взор огледа обстановката и се убеди, че бебето е подсушено, нахранено и доволно, може да получите работа и на “половин щат”…

Соня Найденова
психолог