Днес беше първият ден от двудневната конференция „Грижа в ранната възраст“, в който фондация „За Нашите Деца“ оповести резултатите от тригодишния проект, чиято основна цел е подобряването на развитието и благосъстоянието на децата в ранната детска възраст (0-7 г.) чрез въвеждане на интегриран здравно-социален подход към грижата за тях. Целта е чрез изследователски и застъпнически дейности, както и през директна работа на терен, да се подкрепи подобряването на политиката и практиката по отношение на ранното детско развитие в здравната, социалната и образователната системи.

„Бих искала на първо място да благодаря на всички партньори и съмишленици на фондация „За Нашите Деца“. И от здравната, и от образователната, и от социалната, и разбира се на колегите доставчици на социални услуги, за това че се съгласиха да бъдем заедно и да променим остарелия начин, по който работим в името на децата“, откри конференцията г-жа Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондацията.

Успехите по проект „Грижа в ранната възраст“

Чрез работата ни на терен в болнични, социални и други заведения, през изминалите 3 години подкрепихме 824 родители, 497 деца и 151 специалисти. 50% от децата на възраст до 1 година, а 26% от тях са деца с увреждания или трудности в развитието. Проведохме общо 28 обучения за специалисти и родители и 10 дискусионни групи. Ремонтирахме средата в 4 обекта, за да ги направим, за да ги направим по-приветливи и уютни.

На кръгла маса през 2017 г. поставихме началото на диалог между държавните институции, местните власти, международните организации, неправителствения сектор, академичните среди и професионалните общности, за това какви промени искаме да видим в България по отношение на услугите за ранното детско развитие. Направихме мащабно изследване "Ранното детско развитие в България" за влиянието на здравната, социалната и образователната системи върху грижата за децата в най-ранна възраст (0-7 г.) и тяхната сигурност, което представихме на конференция през март миналата година. Участниците във форума изведоха препоръки за подобряване на системите (социална, образователна и здравна) за ранното детско развитие в България, най-важната от които бе разработването на национална стратегия за ранното детско развитие, която да функционира като интегрирана рамка, да съчетава всички секторни политики за постигане на обща визия за благополучието на децата в ранна възраст и техните семейства, чрез прилагане на споделена философия, цели и единен подход към ранното детско развитие.

През последните три години нашата организация имаше възможността да пилотира нови и интегрирани услуги и практики за деца и семейства и да развие своята експертиза в сферата на ранното детско развитие. На конференцията представихме някои от тях – „кенгуру-грижа“ в неонатологично отделение, позициониране на недоносени бебета, музикотерапия за недоносени и др., които апробирахме през тригодишния период в рамките на проекта „Грижа в ранната възраст“.

Ефектът върху децата и семействата

Близо 80% от анкетираните родители, подкрепени от екипа на фондацията, се чувстват по-сигурни, че могат адекватно да посрещнат нуждите на своите деца. 87,5 % от тях казват, че грижата за децата им се е подобрила, а 75% споделят, че са получили достатъчно и комплексно съдействие от специалисти. Това показа докладът на независимата външна оценка, представен днес от г-жа Линка Тонева от ,,Политики за развитие".

Оценката на проекта отчита, че извършените по него дейности имат принос към информирания дебат по темата за ранното детско развитие и към провеждането на реформите в сферата на ранното детско развитие в България и за започване работа по създаването на национална стратегия за ранното детско развитие.

Министерство на образованието и науката разчита на сътрудничеството и взаимодействието с всички заинтересовани институции и граждански организации и високо оценяваме конструктивното партньорство с фондация „За Нашите Деца“. Доказателство за това е съвместната ни дейност по разработването на проекта на Стратегия за ранно детско развитие… Уверен съм, че с общи усилия ще посрещнем предизвикателствата на времето и ще продължим да работим заедно,“ заяви от името министъра на образованието и науката Красимир Вълчев зам. министър Деница Сачева.

„Първият етап от развитието на всяко дете – възрастта от 0 до 6 години, е най-важният етап в неговото отглеждане и възпитание. Не само на детето, но и на бъдещия гражданин на нашата страна. Затова подкрепяме и обръщаме внимание на всеки дебат, посветен на грижата за децата в ранна възраст,“ се казва в поздравителния адрес от председателя наДържавна агенция за закрила на детето д-р Елеонора Лилова, който представи зам. председателят на ДАЗД Мариела Личева.

„Поздравявам фондация „За Нашите Деца“ и госпожа Шалапатова за устремното въвеждане в българския дебат на темата за ранното детско развитие,“ каза Велина Тодорова, член на Комитета на ООН за правата на детето.

„Поздравявам екипa на фондация „За Нашите Деца“ за успешното приключване на проекта „Грижа в ранната възраст“, защото без съмнение първите години са от изключително значение. Те поставят рамката за цялостното и успешно развитие на всяко дете,“ сподели в изказването си Саня Саранович, зам. представител на Уницеф за България.

Конференцията „Грижа в ранната възраст“ продължава утре – 15 март, 9:30 ч., с обсъждане на напредъка по изработването на национална стратегия за ранното детско развитие и ключовите елементи в нея, който се нуждаят от по-широк обществен дебат. Участие в него ще вземе зам. министърът на образованието и науката Деница Сачева.