Висок професионализъм и много любов даряват лекарите, акушерките и социалните работници на недоносените деца и техните родители
В края на 2018 година болница „Шейново“ отчита извършените дейности по проект „Начален старт на живота – Ранна подкрепа на преждевременно и рисково новородени и техните семейства“. За една година екип от неонатолози, акушерки и специалисти по ранно детско развитие оказаха медицинска, акушерска и социална помощ на 25 недоносени бебета, от които 4 двойки близнаци. Акушерките направиха над 300 домашни посещения, а социалните работници – над 850 визити в домовете на семействата. Средното времетраене на едно посещение е 700 минути, което превръща дейностите по проекта в над 1340 часа подкрепа на родителите и децата. Това са числовите изражения на нещо много по-съществено – любовта и пълното себеотдаване, което целият екип, работил по проекта, вложи в неговото изпълнение.
„Осъществяването на медицинска и социална грижа за недоносените бебета и техните семейства изисква много повече от професионално отношение. Ако няма вътрешно усещане, емпатия и любов, резултатите, които постигнахме, далеч нямаше да са такива. Работата по този проект изискваше висок професионализъм и огромно сърце. Работата, която екипът ни извърши, многократно надхвърли заложените в проекта часове труд и финансиране“, сподели д-р Румен Велев, изпълнителен директор на II САГБАЛ „Шейново“. По неговите думи такъв тип проекти имат огромен смисъл за недоносените деца и техните семейства, както и за развитието на здравните грижи за пациентите в България. Болница „Шейново“ ще търси възможности и финансиране за продължаване на акушерските грижи към преждевременно и рисково новородени и техните семейства. Социалната подкрепа ще продължи да се осъществява до навършването на 3-годишна възраст на децата.
Д-р Донка Узунова, началник на отделението по неонатология, ръководи медицинската част на проекта. Тя и нейният екип са преминали няколко обучения в Германия, където подобна медицинска и подкрепяща грижа се оказва от години и е медицинска практика, заложена в здравното обслужване.
Мадлен Ефтимова е специалист по ранно детско развитие, която работи по проекта и извършва домашни посещения при семействата и децата, които са преждевременно родени. Тя описва работата на социалните работници в три основни насоки:
- подпомагане развитието на детето (развитие на възприятията, социалните и когнитивни умения, комуникационните умения и двигателното развитие);
- консултиране на родителите и близките на семейството (подкрепа и повишаване на родителската компетентност според специфичните нужди, емоционална подкрепа);
- интердисциплинарно сътрудничество (координация и график на посещения при различни специалисти, от които детето има нужда, сред които неонатолози, акушерки, лични лекари и други специалисти).
Анита и малкият Ернест са част от програмата за подкрепа на преждевременно родени деца и техните семейства. Майката сподели своя опит, тревогите, с които се сблъсква, и емоционалната, медицинска и дори логистична подкрепа, която получава при грижите за своя син.
Диана Търнева е старша акушерка в отделението по неонатология във II САГБАЛ „Шейново“ и т.нар. „мобилна акушерка“ по проекта. Нейната работа започва от първия миг след раждането на детето. Тогава се осъществява първият контакт с родителите, започва да се гради мост на доверие между хората, които участват в проекта и майката и бащата на бебето. „Мобилните акушерки“ придружават семейството до техния дом в деня на изписване на детето от болницата, за да ги подкрепят при погането на първите самостоятелни грижи. Домашните посещения се правят според нуждите на бебето и неговото семейство, като те са най-чести през първия месец (2-3 посещения седмично) и постепенно се разреждат. Акушерките помагат на родителите при храненето, къпането, масажите, гимнастиката, която трябва да правят на бебето, защото всички грижи за недоносените деца са специфични.

9 месеца препоръчва
FEMIBION-1 - Планиране + Бременност
Екипът на болница „Шейново“ продължава работата си децата и техните семейства и търси финансови възможности за продължаване на дейностите по този проект.