На 9 юли 2025 г. към Клиниката по неонатология на СБАЛАГ „Майчин дом“ официално беше открит първият в България сектор за кенгуру-грижа – иновативен подход в подкрепа на преждевременно родените бебета и техните семейства. 

Лентата на сектора беше символично прерязана от проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на болницата, и проф. д-р Боряна Слънчева – дългогодишен ръководител на Клиниката по неонатология. Сред присъстващите бяха и д-р Веселин Дяволов, заместник-директор по лечебно-диагностична дейност, София Йорданова, председател на Съвета на директорите, доц. д-р Лилия Вакрилова – настоящ началник на клиниката, както и много лекари, акушерки, дарители, партньори и родители.

Какво представлява кенгуру-грижата?
Кенгуру-грижата е утвърдена в световната практика техника, при която бебето прекарва максимално време в контакт кожа до кожа с родителя. Този метод доказано подобрява физиологичните показатели, ускорява развитието на новородените и укрепва емоционалната връзка между родител и дете.

Мисия, сбъдната с любов и отдаденост
„Секторът за кенгуру-грижа е дългогодишна мечта, която реализирахме с усилията на целия екип, доброволци, дарители и Фондация „Лазар Радков“. Това е нов стандарт в неонатологията у нас, който ще помогне на стотици семейства“, заяви проф. д-р Боряна Слънчева.

Лазар Радков – създателят на инициативата „Капачки за бъдеще“, заяви: „Проектът е пример как институции, граждани и бизнес могат да работят заедно в името на по-доброто бъдеще. Следват още такива инициативи.“

Истинската стойност за семействата
Елена Александрова от Хасково е една от първите майки, които използват сектора. Родила преждевременно в 27-а гестационна седмица.