Раждането забавя прогресирането на множествената склероза, показват резултатите от проучване на Националния център за множествена склероза в Белгия. В продължение на 18 години учените са проследявали състоянието на 330 жени, страдащи от хроничното автоимунно заболяване на централната нервна система. Около една четвърт (24%) от жените са нямали дете, 170 (52%) са родили преди появата на симптомите, 61 – след появата им (18%), а 19 са се сдобили с деца както когато са били здрави, така и след появата на заболяването.
„В миналото се приемаше, че състоянието на жените, болни от множествена склероза, се влошава след раждането. Оказва се, че е точно обратното", коментират авторите на проучването. Събраните данни показват, че при жените, които имат деца, независимо дали са родени преди, или след появата на първите симптоми, болестта се развива с много по-бавно темпо, а рискът от усложнения е с 34% по-малък, отколкото при нераждалите жени.
Здравното състояние на дамите, родили едно или повече деца, е било много по-добро, а прогресирането на заболяването им било забавено в продължение на 22–23 години. При жените, които не са станали майки, усложненията от множествената склероза са настъпвали значително по-бързо – за около 13–15 години.
Според учените, провели проучването, променените хормонални нива през бременността са една от вероятните причини за забавянето на развитието на болестта. Другата възможна причина е, че след раждането на детето обикновено се променя начинът на живот и хранене, повишава се активността, променя се отношението към стреса – все фактори, които подобряват състоянието на болните от множествена склероза.