По традиция, с уникалното „бабино“ хоро започна празника на новия живот Бабинден във видинското Ново село. Хорото се играе през цялото село и спира пред дома на лекаря, който помага на родилките в малкото градче, популярно с традициите си във винопроизводството. Благодарение на д-р Наташа Петкова, за поредна година е спазен обичаят по измиване на ръцете на „бабата“ – от родилите най-скоро майки. Според народните поверия, още преди изгрев слънце майките с деца от една до три-годишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец.
Подготвят сапун и нова кърпа и се отправят към дома на бабата за обредното поливане на ръцете. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива й вода да се измие и я дарява с кърпата, която е донесла. Бабата закичва невестата с китка здравец, вързана с червен и бял конец и нарича – да се раждат леко деца така, както се плъзва сапунът в ръцете ѝ.
Погачата е богато украсена и пресъздава ритуал. Гозбите са хранителни – да са здрави родилката и плодът. Сладки изкушения участваха в кулинарната надпревара – да е сладък животът на детето. Отпива се ароматно вино, направено от уникални за видинския край сортове – за здраве в семейството.
Голямата европейска река Дунав минава през Ново село и напомня за обредното изкъпване на бабата-акушерка в реката.
Бабите-акушерки, на които е посветен празникът, са жените, които са помагали не само в деня на самото раждане, а и преди, и след него. „Бабите“ са откликвали на голямата майчина грижа на българката. Те са знаели как да се изроди здраво дете, как да се определи пола му, как да се предпази от лоша орис.
Текст: Десислава Володиева