Честотата на сърдечната дейност на плода (пулсът) може да се засегне, ако бременната страда от постоянно безпокойство и има промени в сърдечната честота и в кръвното си налягане, предизвикани от стрес.


Проучване, проведено в Колумбийския университет в Ню Йорк, потвърждава, че промените в сърдечно-съдовата дейност на майката, предизвикани от емоции, се отразяват на плода. Не се доказва обаче негативно влияние върху неговото здраве.

Учените обработват данни за честотата на сърдечната и на дихателната дейност и за стойностите на кръвното налягане на 32 здрави жени, които са в третото тримесечие на бременността. Данните са събирани преди, по време на и след психологичен тест, предизвикващ стрес при жените. По същото време е измервана и честотата на сърдечната дейност на плода.
Жените попълват и въпросник, чрез който може да се определи нивото на безпокойството, което изпитват. Установява се, че пулсът на плода се ускорява в зависимост от степента на безпокойство при майката. Това ускорение обаче не е свързано с увеличената сърдечна честота и с повишеното кръвно налягане на майката по време на теста, предизвикващ стрес.

Проучването показва, че промените в пулса на плода са тясно свързани с нивото на общото безпокойство и със сърдечно-съдовата дейност на майката по време на възстановителния период след теста, предизвикващ стрес.