Рано е за поздравления, все още в утробата ви не се е сгушило бебе. Не можете да бъдете сигурни кога сперматозоидите и яйцеклетката ще се видят за първи път, но пък от друга страна календарът в телефона помни първия ден на последната ви менструация – затова към момента сте в 1-ва гестационна седмица. Предстои следващата важна стъпка (през 2-ра г.с.), когато тялото ще се подготвя за овулацията.

https://9meseca.bg/bremennost/kak-da-se-hrania-po-vreme-na-bremennost

Вероятно, след като видите двете чертички на теста за бременност, ще се замислите върху някои от вредните си навици. Тогава ще се наложи да се разделите с нездравословното хранене,  цигарите... Естествено е да направите промяната, ако искате да осигурите подходящи условия за развитието на бебето. Тъй като обаче сте в периода преди зачеването, можете да се погрижите за своето здраве още сега.

Гестационна седмица - развитие на бебето, изчисляване на термина, съвети за раждането

Съвети, които ще ви помогнат за да осъществите мисията:

  • Включвайте в менюто си ненаситени растителни мазнини (слънчогледово, орехово, ленено олио, зехтин). Изключете наситените животински мазнини, защото те влияят зле върху овулацията и изобщо върху здравето.
  • Консумирайте повече растителни белтъчини (бобови растения, ядки, но не фъстъци!) вместо животински. Имайте предвид, че половите клетки се състоят най-вече от протеини, затова приемането на висококачествени белтъчини подобрява състоянието и състава на сперматозоидите и яйцеклетките.
  • Ограничете продуктите, съдържащи рафинирани прости захари. Обогатете менюто си с пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци. Не забравяйте, че сладките лакомства, тортите, вафлите... имат ниска хранителна стойност и стимулират производството на инсулин. По време на бременността това може да причини гестационен диабет. Изключете и сладките газирани напитки.
  • Ще улесните зачеването, ако всеки ден ядете купичка пълномаслено кисело мляко. Важно е да консумирате само пастьоризирани продукти, защото суровите носят риск от инфекциозни заболявания. Яжте кисело мляко, извара и сирене с по-висока масленост. Обезмаслените влияят зле върху хормоналния баланс.
  • Вземайте фолиева киселина (витамин В9). Тя стимулира действието на хормоните, които активизират фоликулите. Започнете да приемате този витамин три месеца преди да започнете опитите за забременяване. Това трябва да продължи до 12-ата седмица от началото на бременността. Фолиевата киселина предпазва от вродени аномалии и спонтанен аборт. Посъветвайте се с вашия акушер-гинеколог за дозата на приема. Можете да си набавяте витамин В9 и чрез храната – консумирайте по-често зеленолистни зеленчуци, броколи, спанак, салати.
  • Яжте много плодове и зеленчуци. Така ще си осигурите повече желязо, което подпомага зреенето на яйцеклетките преди овулацията.
  • Намалете до минимум кафето, чая и алкохола. Убедете любимия си, че твърдият алкохол е враг на мъжката плодовитост. Употребата на алкохол може да наруши производството на естрогени, да затрудни процеса на имплантация на яйцеклетката или дори да увреди плода. Съществуват още причини защо не бива да пушите и да пиете, когато искате да заченете. Доказано е, че докато се опитват да забременеят, жените, които редовно пият алкохол, намаляват шансовете си с 50%! Кофеинът пък затруднява кръвообращението на матката, което може да попречи на закрепването на развиващия се ембрион върху маточната стена.
  • Ако сте с наднормено тегло, постарайте се да свалите 5–10% от него. Поддържайте оптимално тегло. Излишъкът или недостатъчната телесна мазнина могат да предизвикат хормонален дисбаланс и да потиснат овулацията. Ако теглото ви е над нормата, имате нужда от повече физическо натоварване, за да тонизирате организма си и да увеличите кръвотока към репродуктивните органи. Така ще стимулирате овулацията и ще подпомогнете хормоналния си баланс.
  • Спете повече. Не забравяйте, че ендокринната система – една от най-важните в организма, не може да функционира оптимално без достатъчно сън. Липсата му може силно да намали шансовете за забременяване.
  • Всеки ден правете леки физически упражнения. Ако обаче редовно посещавате фитнес зала, не се претоварвайте.
  • Избягвайте ненужното излагане на радиация. Да, понякога се налага да прибегнете до рентгенови лъчи, но е важно да се уверите, че репродуктивните органи няма да изпитат негативи.
  • Контролирайте хроничните заболявания, ако страдате от такива. Обсъдете със своя акушер-гинеколог ситуацията и винаги бъдете откровени. Помолете го да ви насочи и към най-важните хормонални изследвания, които дават яснота относно яйчниковия резерв.
  • Посетете зъболекаря. Дори да нямате конкретни оплаквания, е важно да прегледате зъбите си и ако все пак е необходимо, да предприемете процедура по разрешаване на даден проблем преди зачеването.

Абонирайте се за канала на списание "9 месеца" в YouTube - там ви очакват разнообразни и полезни лекции със специалисти за родители: