От години боядисвам косата си, но сега съм бременна и чух, че било опасно да се подлагам на тази процедура. Вярно ли е? Силвия, София


Боите за коса често съдържат повече от десет съставни вещества, но все още не всички са изпитани за евентуални вредни ефекти върху плода.

Досегашни проучвания на оцветителите за коса показват, че те са безопасни, когато се използват само външно и в дози, препоръчвани от производителя.
Няма данни за увреждания на плода, причинени от кислородната вода, използвана като средство за изрусяване. Експерименти с често съдържащите се в боите за коса фенилендиамини не са предизвикали малформации у плъхове. А разтворителят етаноламин е довел до токсични прояви, но когато е даван на гризачите в много високи дози. Проучени са и трите изомера на аминофенола, най-често използвани в боите за коса. Давани на плъхове, два от изомерите са предизвикали значителни малформации. Тъй като боите за коса не се приемат вътрешно и дозата при фризьора е значително по-ниска, тези резултати не би следвало да заплашват хората.

Поради непълните изследователски резултати добре е през първото тримесечие бременните да не боядисват косата си.