„Скъпи, ще се прибираш ли скоро, защото си забравих ключовете?” Ако сте бременна и напоследък често ви се случва да провеждате подобен разговор по мобилния, висейки пред входната врата – спокойно, няма от какво да се притеснявате…


Все повече учени потвърждават твърдението, че бременността прави жената по-разсеяна и отслабва способността й да се концентрира.

Популярна е и хипотезата, че в последното тримесечие на бременността обемът на мозъка на жената се свива, но непосредствено след раждането възвръща обичайните си размери. 
Отслабването на паметта засяга най-вече дребните неща от ежедневието. Всъщност тази разсеяност е своеобразна защитна мярка. През 9-те месеца умът ви е толкова ангажиран с кардиналните промени, които стават в тялото и в живота ви, че не регистрира битовите дребнавости, с които се сблъсквате всеки ден.

Според канадски учени бъдещите майки, очакващи момиче, са по-разсеяни от бременните с момче. Обяснението на този феномен, което дават изследователите, е, че бременните с момичета имат по-висока концентрация на хорионгонадотропина – хормон, който се образува в плацентата и явно се оказва виновник за намалената памет.