Акушерският монитор е най-подходящият апарат за контрол на състоянието на плода и на родилната дейност. Негов създател е Едуард Хон – бащата на новия раздел в акушерската електрофизиология. Мониторното проследяване на състоянието на плода започва след 28-ата г.с. и може да се прави по всяко време и в процеса на раждането. То е относително безопасен метод. Има директни и индиректни техники за мониториране.

Индиректни техники
Чрез тях с помощта на ултразвукова капсула се регистрира сърдечната честота на плода. Капсулата се поставя на мястото, където най-ясно се чуват детските сърдечни тонове, и се прикрепва с колан към корема на бременната.


Регистрирането на маточната активност, на контракциите и детските движения става с датчик, който се поставя на дъното на матката и се прикрепва също с колан към тялото.

Директни техники
Те могат да се приложат, след като околоплодният мехур вече е пукнат и има разкритие на маточната шийка. Покрай предлежащата част на плода се вкарва вътрематочен катетър за отчитане на активността на матката, а чрез електрод се регистрират детските сърдечни тонове. Методът е по-точен, но по-бавен и е свързан с опасност от някои усложнения. В последните години в резултат на усъвършенстването на апаратурата директните техники почти не се използват.


Независимо от техниката на изследване получените сигнали се превръщат в графично изображение и се записват върху хартия. Мониторният запис представя сърдечната честота и движенията на плода и маточната активност.

Клинично и амбулаторно приложение
Клиничното и амбулаторното мониторно наблюдение дават ценна информация.

  • Доказване на жив плод. Звуковият сигнал, който Вие можете да чуете, доказва, че бебето Ви е живо. Това има не само голям психологичен ефект, но и диагностична стойност.
  • Доказване на двуплодна бременност. С два акушерски монитора се регистрират два различни по честота детски сърдечни тона.
  • Наблюдение на рискови бременни след 28 – 30-ата г.с. При индикации периодично през 7–10–15–30 дни детските сърдечни тонове се регистрират мониторно.

    Как се прави
    При мониторния запис 20–30 минути Вие лежите на гръб или в леко странично положение. През това време се отчитат основната сърдечна честота на плода, движенията му, променят ли се детските тонове по време на движения. Това се нарича нон стрес тест, т.е. тест в покой.

    Функционален окситоцинов тест
    За да се изключи или докаже фетално страдание, се провежда т. нар. функционален окситоцинов тест. Медикаментозно се предизвикват контракции и така плодът се поставя в условия на раждане. Преценява се как бебето понася натоварването.

    Проследяване на родилния процес
    Във всяка съвременна родилна зала има монитори и всяко раждане се проследява периодично или непрекъснато мониторно.
    При поява на отклонения в детските сърдечни тонове или в маточната активност случаят се обсъжда и акушер-гинекологът предприема съответни мерки. Съвременното акушерство е немислимо без мониториране на бременните.