Д-р Найден Николов е акушер-гинеколог с дългогодишен опит и познания в сферата на бременността, репродуктивното здраве и гинекологията. Той завършва магистър по медицина и специалност „Акушерство и гинекология“ в Медицински университет София. През годините на своята практика д-р Николов завършва множество курсове и квалификации, сред които „Високорисково раждане“, „Основи на акушерската ехография“, „Колпоскопия и деструктивно лечение на доброкачествени и предракови изменения на шийката на матката“ и много други.

Здравейте, д-р Николов. За нас е изключително удоволствие, че именно с Вас разговаряме относно някои от най-важните изследвания по време на 9-те месеца.

Да започнем оттам — смятате ли, че има изследване, особено в началото на бременността, което жените всъщност подценяват до някаква степен, а не бива? 
Наред с обичайнте кръвни изследвания, влагалищен секрет, цитонамазка, изследвания за инфекционзни заболявания, изследване на щитовидната жлеза, дамите не бива да подценяват и ранния скрининг за хромозомни и морфологични аномалии на плода. Това изследване се осъществява в периода от 11-а до 13+6 г.с., и се провежда с ехография на плода от акушер-гинеколог, но сертифициран да извършва тази дейност, в комбинация с кръвно изследване на биохимични маркери.

Когато ехографията се комбинира с тези специфични биохимични маркери, двете заедно оценяват риска плода да има най-честите хромозомни аномалии (синдром на Даун, на Едуардс и на Патау, както и някои анеуплоидии). Тук подчертавам, че ранният скрининг не дава диагноза - това е скринингов тест, оценява риска за тези заболявания, като открива 90-95% от плодовете със синдром на Даун. 

Има още едно изследване, с което бременните в начална бременност и плануващите бременност е добре да са запознати, а именно неинвазивния пренатален тест (НИПТ) или с други думи изследване на феталната ДНК. Изследването се прави с кръвна проба от майката (установено е, че в кръвта на майката циркулират ДНК фрагменти от плода) и резултатите показват в 99% наличието на горе изредените хромозомни аномалии, както и други.

Какво стои зад алхимията на спокойната бременност? 
Бих казал, че зад една спокойна бременност лежи добрата информираност на бременната и редовното й проследяване на женска консултация. Не бих пренебрегнал никое от стандартните изследвания, дори изследването на кръвното налягане при бъдещата майка в ранна бременност, е ключово.

Особено важен е ранният скрининг, който се препоръчва за всички бременни, включително пренаталната диагностика. Обикновено тя се препоръчва в различни ситуации, например, когато бременната жена е била с дете с хромозомна аномалия, на ехографския преглед плода има дефект (или съмнение за аномалия) или от ранния скрининг има повишен риск. Днес все по-често обаче неинвазивните пренатални тестове започват да се препоръчват за всички бременни.

Ако трябва да синтезирам най-важните изследвания, това са:
•    Рутинните изследвания (кръвна картина, кр. захар, урина); 
•    Кръвна група и Rh фактор;  
•    Клиничните - Артериално налягане, гинекологичен преглед; 
•    За инфекциозни заболявания - влагалищен секрет и кръвни изследвания - HIV, хепатит Б, сифилис, TORCH инфекции;
•    Профилактични за рак на маточната шийка - цитонамазка, изследване за HPV;
•    Ранен скрининг; фетална морфология от сертифициран АГ специалист.

И, говорейки за изследвания през този така специален период, сякаш оставяме на заден план микробиологията и цитонамазката. Но каква е тяхната роля?
Тези две изследвания са не само важни като такива, но и е важно да бъдат направени в началото на бременността, в средата на първи триместър. Откриването на патогенни бактерии във влагалището и навременното лекуване може да предотврати преждевременно раждане, така и инфектирането на бебето при раждането.

Влагалищен секрет, за разлика от цитонамазката, се взема още веднъж в 9-ти лунарен месец. Стандартно се пуска обикновена микробиология в ЖК, обхващаща ,,банална‘‘ флора (бактерии, които може да ги има в червата) и гъбички. Бременните е добре да знаят, че има и по-разширени изследвания на влагалищен секрет с цервикален секрет за бактерии и вируси (вагинален микробиом и патогени), които не се хващат с обикновената микробиология, като хламидия, микоплазми и др.

Цитонамазката е важна за отриване на предраковите заболявания на маточната шийка, но тук ще подчертая, че такова значение има и изследването на hrHPV при жените над 25 години, като той има висока чувствителност за откриване на тежките предракови изменения на маточната шийка. Всички тези тестове на влагалищен и цервикален секрет, цитонамазка и за HPV се вземат след поставяне на вагинален спекулум и са безболезнени.

Споделете ни и защо определянето на кръвната група и резус фактора са от такова значение.
Определянето рано на кръвната група и Rh фактора на майката са от значение преди всичко за всяка последваща бременност, защото, ако майката е резус-фактор отрицателен, а плодът е резус-фактор положителен (но ние може да разберем това едва след раждането на бебето, когато се правят първите му изследвания) и настъпят някои усложнения като - бременността е извънматочна и ще се прекъсне, има преждевременно раждане с кървене при майката, отлепи се преждевременно плацентата, както и самото раждане, довеждат до срещането на по-големи количества от кръвта на майката с тази на плода. Бидейки резус-фактор положителна, кръвта на бебето, кара кръвта на майката да образува антитела (алоимунизация на майката), но тези антитела няма да атакуват сегашното бебе, а всяко следващо резус-положително. Много по-редки са алоимунизациите по отношение на други кръвногрупови антигени. Алоимунизацията на майката може да доведе до тежко засягане на следващите бебета при вътреутробното развитие и дори до тяхната смърт.

Може би тук е подходящият момент да Ви попитаме за мястото на пренаталната диагностика — бихте ли ни споделили повече?
Важно и все повече развиващо се направление в пренаталната диагностика са така наречените неинвазивни пренатални скрининг тестове (НИПТ или още cell free DNA тест), при които се изследва ДНК на плода, циркулиращата в кръвта на майката, за вродени аномалии в нея, като синдром на Даун. НИПТ не поставя диагноза за състоянието на плода, а само дава информация колко вероятно е плода да е със заболяване. При завишен риск се правят инвазивни тестове (хорионбиопсия или амниоцентеза).

Точността на теста е 99% за откриване на синдрома на Даун, малко по-нисък е процентът при тризомиите 13 и 18 и други хромозомни аномалии, които открива. Той може да се прави още от началото на 10-а гестационна седмица до края на бременността. Предлага и скриннинг за много хромозомни аномалии, както и определянето с точност пола на плода. Тестът се препоръчва преди всичко, както споменахме, при бременни, при които предходното дете е имало/има хромозомни аномалии, също така, когато от ехографския преглед има данни за аномалия на плода, или когато предходен скринингов тест (напр. ранния скрининг) е показал завишен риск. Все повече дами избират този вид тест, защото е безопасен, изисква се само вземане на кръв от майката и не води до никакъв риск за плода.

Наскоро запознахме аудиторията ни с Veracity — едно изключително предпочитано и от специалистите изследване. Какво е Вашето мнение за този неинвазивен тест от ново поколение?
Смятам, че неизвазивният пренатален тест - Veracity е изключителна алтернатива за всяка жена, която желае да си направи пренатална диагностика, а не само за тези с по-висок риск. Тестът се отличава с изключителна точност до 99% при откриване на най-често срещаните генетични аномалии на плода, като синдром на Даун, синдром на Едуардс, синдром на Патау, както и анеуплоидии при X и Y хромозомите. Освен това, тестът е абсолютно безопасен и неинвазивен, изисквайки единствено вземане на кръв от майката. Важно е всяка жена, която обмисля това изследване, да си зададе въпроса какво ще й донесе резултатът и как тази информация може да бъде полезна за нея.

Задължително ли лекарят трябва да насочи пациентката към това изследване, може ли тя сама да реши да го направи, без да има конкретни индикации за него?
Не е задължително лекарят да насочи пациентката. Въпреки че в определени случаи, специалистът може да препоръча НИПТ, решението дали да се направи този тест е изцяло личен избор на бременната жена. Тя може да избере да направи теста, дори без да има конкретни медицински индикации за него. Veracity е валидиран тест, приложим както за едноплодна, така и за двуплодна бременност, включително бременности след инвитро оплождане (IVF) и при синдрома на изчезналия близнак. Изследването предоставя опция да разберете и пола на детето.

Какво смятате за тенденцията, че все повече дами забременяват след 40-годишна възраст? 
Тенденцията все повече жени да забременяват след 40-годишна възраст отразява промените в обществото и личните приоритети. Днес жените имат повече възможности за професионално и личностно развитие, което може да отложи създаването на семейство за по-късен етап във времето. Въпреки напредъка в медицината, който увеличава шансовете за успешна бременност и здраво бебе, дори в по-зряла възраст, е важно жените да бъдат добре информирани за потенциалните рискове.

Вашият съвет към бъдещите родители, които са в началото на приключението, наречено 9 месеца… 
Радвайте се на тези 9 месеца (или 10 лунарни „акушерски“ месеца), защото, макар за някои да са трудни, това е един красив и относително спокоен период от живота. Когато бебето се роди, тогава започват големите отговорности. Разбира се, множеството радости незабравими моменти – също.