Колкото и да ви убеждават диетолозите, пък и вашият лекар, че през 9-те месеца е нужно да се храните здравословно, не можете да изпълните съвета. Защо ли? Защото досега никога не сте го правили...
Чувате и четете например, че рибата е особено полезна, но като не можете да понасяте миризмата й, как да я сложите в чинията си?! И броколите били незаменима храна за бременните. Ама и тях трудно ги преглъщате. Ще ви успокоим – можете да родите здраво бебе дори като похапвате това, което обичате. И с малки компромиси във вкуса...
Не понасям млякото
Защо е полезно? Не ви агитираме да започнете да пиете или ядете мляко, но все пак добре е да знаете защо е полезно. То е основен източник на калций, а през 9-те месеца бебето си набавя този минерал от вашия организъм. Затова в периода на бременността ви е нужно два пъти по-голямо количество от него. Важен е за растежа на костите и зъбите на мъничето в корема ви.
Заместители. Можете да снабдявате организма си с калций, ако включвате в менюто си повече лешници, бадеми (избягвайте фъстъците, защото могат да причинят алергия на детето!) и дори бял хляб. Лошата новина обаче е, че е добре да изяждате по... 6 филии на ден. Полезно е да пиете и сок от моркови и целина.
Имайте предвид, че организмът ви не успява да абсорбира 100% от калция в храната. От зелените зеленчуци го усвоява над 50% , от броколите – към 53%, от брюкселското зеле – около 63%.
Никога не съм закусвала...
Защо е полезна? Не сте единствената, която винаги е пренебрегвала закуската. Причините са най-различни – сутрин нямате време, смятате, че не е добре за стройната ви фигура, не обичате да разваляте вкуса на кафето си с каквато и да е храна...
Когато очаквате бебе обаче, закуската е важна за организма ви. Нивото на кръвната захар през 9-те месеца е по-ниско и ако сутрин сте гладна, може да колабирате.
Заместители. Постарайте се вечер да си приготвите нещо за хапване за сутринта. Положително няма да ви е трудно да изпиете чаша мляко с парченца банан в него. Можете да пробвате и портокалов сок или пък купичка мюсли със сезонни плодове. Ако обичате кисело мляко, добавете към него малко ядки и го подсладете с лъжичка мед. Не тръгвайте за офиса гладна!
Зелените зеленчуци са ми противни
Защо са полезни? Може би по принцип не сте фен на зеленчуковите ястия. Правите грешка, ако ги пренебрегвате и през бременността. Тези зеленчуци са богати на фолиева киселина (витамин B9), а тя е необходима за правилното развитие на централната нервна система на бебето, особено през първите няколко седмици на бременността. Не случайно лекарите препоръчват кандидат-майките да вземат фолиева киселина два до три месеца преди зачеването и да продължат да я приемат без прекъсване и през първите два месеца на бременността. Дефицитът на фолиева киселина повишава риска от спина бифида (вроден дефект, заради който невралната тръба не може да се затвори).
Заместители. Ще си набавяте фолиева киселина, ако похапвате пълнозърнест хляб, овесени ядки, пшенични зародиши, ягоди, портокали, авокадо, леща, черен дроб.
Рибата не е за мен
Защо е полезна? В рибата се съдържат полезните омега 3-мастни киселини. Консумацията й през 9-те месеца подпомага развитието на мозъка на бебето. Рибата стимулира и моторните способности на детето, освен това предотвратява пред- и следродилната депресия при майките. Препоръчва се бъдещите майки да включват в менюто си поне 350 г риба седмично.
Заместители. Най-богати на омега 3-мастни киселини са маслата от лен, канола, орехи, чия, коноп. Най-популярно сред тях е лененото, но много полезни мастни киселини има и в маслото от чия. Можете да използвате тези масла за подправяне на салати.
Ще си набавяте омега 3-мастни киселини и ако често хапвате бадеми, орехи, сусам, несолени тиквени и слънчогледови семки.
Цитрусовите плодове не са ми любими
Защо са полезни? Цитрусовите плодове (лимони, портокали, грейпфрут) са богати на ценния витамин С. През бременността той помага за формирането на здрава плацента, предпазва от инфекции и съдейства на организма на бъдещата майка да абсорбира необходимото му желязо.
Заместители. Възможно е цитрусовите плодове да дразнят стомаха ви. В този случай ги заменете с ягоди, които можете да добавяте към корнфлейкса на закуска, или със салата от червени домати.
Нямам навик да пия вода
Защо е полезна? В тялото на човека се съдържат 70% вода. В тялото на бременната жена тя е в още по-голямо количество. Водата ви е нужна през 9-те месеца и заради потребностите на плода. Имайте предвид, че всеки ден с урината се отделят около 1,5 л вода. Чрез потенето се губят до 0,5 л. Затова е добре да пиете поне по 2 л на ден.
Водата е основен източник на енергия за тялото. Тя подпомага организма да усвоява жизнено необходимите му вещества, съдържащи се в храната. Водата съдейства за изхвърлянето на токсините от организма. Тя гони запека – чест спътник на бъдещите майки.
Заместители. Пийте прясно изцеден (не от кутия!) плодов сок, разреден с вода, или само изцеден плодов сок, но неподсладен и без изкуствени подсладители.
Изключила съм напълно хляба и зърнените храни
Защо са полезни? Хлябът и зърнените храни са богати на желязо, фолиева киселина и влакнини. Добре е да се консумират от бременните, защото освен че доставят на организма ценни вещества, предпазват от запек.
Заместители. Можете да си набавяте много влакнини, ако включвате в менюто си по-често пълнозърнест ориз и пълнозърнеста паста. Тъй като съдържанието на въглехидрати в тези храни е високо, те ще ви снабдяват с нужната ви енергия.
Месо ли? Не!
Защо е полезно? Месото, особено червеното, е ценен източник на желязо. Организмът на бебето има нужда да се запаси с желязо за живота след раждането, а пък вашата кръв се нуждае от желязо, което да пренася кислорода до плода.
Заместители. Ако сте вегетарианка, можете да си набавяте желязо, като по-често хапвате зеленолистни зеленчуци – спанак, броколи (варете ги на пара, за да са максимално полезни) или бобови растения, например леща. Желязото, съдържащо се в зеленчуците, по-лесно се усвоява от организма, ако консумирате повече храни, богати на витамин С.
Менюто да е разнообразно!
Не забравяйте, че през 9-те месеца най-вече имате нужда от разнообразна храна. Затова не е правилно всеки ден да обядвате с един и същ вид сандвич, колкото и полезни да са продуктите в него. Ако няколко дни подред хапвате каквото ви падне, защото нямате време, енергия или желание да си приготвите специална храна, постарайте се през следващите дни да си осигурите ядене, което е в категорията „Здравословно“.