Знаем, че темата, свързана с ваксините, е много деликатна и обикновено предизвиква дълги дискусии. Като трибуна на тема ваксини решихме, че е добре да ви запознаем и с една друга гледна точка, а именно следствията от отказа ни да ваксинираме децата си. За целта се срещнахме с д-р Радосвета Филипова, държавен експерт в дирекция „Политика по промоция на здравето и превенция на болестите“ към Министерството на здравеопазването. Ето какво ни разказа тя.

Д-р Филипова, какво се случва, ако родителят или настойникът на детето откаже да го ваксинира?

По закона за здравето има глоба за първо нарушение от 50 до 100 лв., а за второ – до 200 лева, като глобата е за родителя или настойника на детето, който е отказал. Същите санкции важат и за този, който е възпрепятствал ваксинирането – медицинският персонал или общопрактикуващият лекар, който не е обяснил в какво се състои и каква е важността на ваксината. Това може да бъде доказано много трудно. Принципно, когато детето подлежи на имунизация на съответната възраст, отлагането от имунизация се доказва с попълването на амбулаторен лист, в който се подписва родителят или настойникът за това какво е извършено на детето. Тоест, ако се отложи, трябва да има медицински противопоказания, сроковете за които са посочени в наредбата за имунизациите. За да се удължат повече от 6 месеца, трябва да се мине на комисия към съответната регионална здравна инспекция, където родителите могат да бъдат осъдени или сроковете да бъдат удължени. Има изключения, тъй като вече имаме една единствена жива ваксина, като изключим ПСЖ при раждане, ваксинирането да бъде отложено трайно, например при деца с хронични заболявания. Те съответно не посещават общопрактикуващите си лекари. За съжаление, тази глоба не решава проблема – от една страна, тези деца остават незащитени, но не знаем каква е правилната позиция спрямо тях. В другите държави, например в Унгария, се налага глоба, която изобщо не е малка, и ако не е платена и глобата – от 3 месеца до 3 години затвор. Много трудно може да бъде открит отказът, защото той се оформя като споразумение между родителя и лекаря.

Кои ваксини се наричат наблюдавани?

Някои ваксини се наричат наблюдавани, защото при прилагането им от много хора в цяла Европа и по света се подават повече сигнали за съмнения за странични реакции, получени след ваксинирането. Колкото повече сигнали се подават, толкова по-добре ще бъдат проучени самите лекарства, отколкото други, които са на пазара от много години. Ефектът е много по-добър, затова подавайте сигнали, имате тази възможност – онлайн или на телефоните на Изпълнителната агенция по лекарствата, по всяко време на денонощието.

Какво става, ако майката не е ваксинирана?

Ако майката не е ваксинирана, е опасно за детето. При епидемията от морбили в Столипиново повечето от регистрираните случаи са при деца под 1 година, без те да са подлежали на имунизация, но са се разболели, защото собствените им майки не са били ваксинирани. Което означава, че по време на кърменето децата не са получили необходимите антитела и са били незащитени.

Неразположението на детето причина ли е да се отложи ваксинирането?

Леки симптоми от горните дихателни пътища и от стомашно-чревния тракт не са пречка за ваксиниране. Има листовки, в които е описано, че леките неразположения на детето не са противопоказания. В тази деликатна възраст на кърмачето може да му се запуши нослето, да има секрети от носа, особено през есенно-зимния сезон или през зимата, когато въздухът е по-сух – това е най-честата причина, заради която родителите отлагат имунизирането. Малките деца са почти постоянно или със секреция, или със запушен нос, така че е трудно да бъде улучен моментът, в който едно кърмаче се счита за абсолютно здраво. А всяко отлагане крие рискове.

Споменахте, че в Англия ваксинират бременните жени в 8-ия или 9-ия месец против коклюш.

Освен в Англия и в други европейски държави прилагат имунизиране на бременните жени. Най-често те се имунизират срещу коклюш именно за да се предпази бебето, тъй като коклюшът при новороденото много често е фатален. Коклюшът при възрастните продължава много по-дълго, без медицинският персонал да се сети за диагнозата коклюш. При прилагането на ваксина, която съдържа ацелуларна коклюшна съставка, каквато се използва и у нас, са необходими много дози от ваксината през определен период от време, за да се поддържа имунитетът активен. Така че, ако това не е направено, не е започната имунизацията навреме и не се прилагат необходимите дози, детето може да заболее, като се зарази от възрастното си обкръжение – баба, дядо, леля и т.н. Ние сме въвели препоръчителна ваксина от много години, може би от 2005 г., за възрастни, на които им предстои контакт с малки деца.

 

Разговора проведе Даниела Граховска