Преди да забременеете, сигурно гърдите ви са били само ерогенна зона и повод да се гордеете с тях заради сексапилността им... През 9-те месеца обаче отношението ви към тях сигурно ще е е съвсем различно. Те се подготвят за една много важна роля, дарена им от майката природа – кърменето.
Структура
Структурата на гърдите е далеч по-сложна, отколкото може би си представяте. Зоните, които произвеждат мляко, са съставени от жлезиста тъкан, образуваща до девет дяла (лоба), всеки от които съдържа 15–25 млечни канала.
9 месеца препоръчва
Parusan Комплект Блестяща коса-сияйна кожа-здрави нокти
Гърдите се поддържат от съединителна тъкан и са богато снабдени с кръвоносни съдове и нерви. Останалата част (около една трета) от тях се състои от мастна тъкан, която придава на бюста гладка, заоблена форма.
Заблуда
Не е вярно, че по-големите гърди произвеждат повече мляко. В млечните жлези на всяка жена е заложен основният механизъм за продуцирането на кърма. В по-едрия бюст просто мастната тъкан е повече.
Детайли около зърната
В зърната има сложна мрежа от мускулни влакна, които се разпростират в ареолата (тъмнооцветената кожа около гръдното зърно). На тях се дължи способността на зърното да се втвърдява и на ареолата да настръхва по време на сексуална възбуда, при кърмене и при студ.
Малките издатини по повърхността на ареолата, наречени Монтгомерови жлези (на името на хирурга, който пръв ги е описал), са потни и мастни жлези. През бременността те се уголемяват, като се подготвят за ролята си "да смазват" зърното и така да го предпазват от протриване.
Възможно е да имате окосмяване около зърното, като то може да се засили през 9-те месеца заедно с окосмяването по останалите части на тялото ви.
Хитър ход на природата
Природата е моделирала гърдите на жената така, че зърната им да са насочени леко в посока към подмишниците – позиция, която улеснява кърменето на бебето, когато главата му е положена върху сгънатата в лакътя ръка на мама.
Подготовка за мисията
Гърдите започват да се променят много скоро след забременяването. Те постепенно доста увеличават размера си и стават много по-чувствителни. Зърната им се уголемяват, потъмняват, втвърдяват се. Увеличава се и кръвоснабдяването на гърдите. Под кожата им прозират синкави венозни съдове.
Във вътрешността на млечните жлези се разрастват малки алвеоли, които се подготвят за производството на кърма – това е причината за увеличения размер на бюста.
Около шестия месец млечните жлези са готови да произвеждат мляко.
Един ориентир
През третото тримесечие гърдите ви вероятно ще увеличат размера си с една трета.
Що е лактация?
През първите три дни след раждането (често и преди това) от млечните жлези се отделя коластра. Тя е жълтеникава течност, богата на антитела, които предпазват бебето от инфекции.
На третия ден от идването на бебето на бял свят започва производството на "истинската" кърма – възможно е да се събудите с усещането, че гърдите ви са се превърнали във футболни топки, тежат ви и ги чувствате много напрегнати.
Когато бебето плаче, вероятно ще усещате някакво потрепване в гърдите при спускането на млякото от жлезите към гръдните зърна. Какъв синхрон с нуждите на мъничето! Ако този рефлекс при вас е силно изразен, млякото може "да се изстреля" от зърната.
Имайте предвид, че кърмата не излиза само от един отвор в зърното – всяко млечно каналче има свой отделен малък изход.
Колкото повече кърма поглъща бебето, толкова повече мляко ще произвеждат гърдите ви. С течение на месеците вероятно ще може да се стигне до около 850 мл мляко на ден.
Малка подробност
Заблуда е, че кърмата е бяла като кравето мляко. Тя е по-водниста и синкава на цвят.
Сп. "9 месеца"