Учени от Арабския център за генетични изследвания в Дубай наскоро съобщиха тревожни резултати от свое изследване – все повече деца от арабските страни страдат от генетични заболявания. Според изследователите главна причина е все по-разрастващата се практика сред арабските фамилии да се сключват бракове между братовчеди. В Дубай например над 40% от браковете са между роднини. А тази традиция е особено актуална и сред имигрантите в някои европейски страни. Около 20% от туркините и 9% от гъркините в Германия се женят за братовчедите си. Семействата на младите имигранти са убедени, че по този начин успяват по-добре да съхранят етническата си идентичност и фамилните си обичаи.
Наред с моралните притеснения съществуват и чисто медицински възражения срещу тази брачна традиция. Лекари предупреждават, че раждането на дете от брак с роднина покачва двойно риска от спонтанен аборт.
Популярността на тази практика сред мюсюлманите в Германия провокира и кампания срещу нея. Сред активистите в нея е турската социоложка Ясмин Йадигароглу, родена в немския град Дуйсбург. В този район всеки втори мюсюлмански брак е сключен между братовчеди. „В детските градини на града ни осезаемо се увеличиха децата, страдащи от епилепсия или със слухови и зрителни проблеми. Родителите им са роднини помежду си. Има майки и бащи, които ме уверяват, че независимо че са роднини, децата им са здрави. Те обаче не разбират, че това повишава риска някой ден, ако не децата им, то внуците им да страдат…”, твърди социоложката. Целта на кампанията е да припомни на имигрантските семейства, че практиката да се сключват бракове между роднини не се основава на никакви религиозни норми.