В края на първата година Вашето дете трябва да се справи с огромна задача – да се научи да ходи. Сигурно ще направи първите стъпки към 8–10-месечна възраст, когато започва да пълзи. Този етап е пълен със забавления за детето и му носи многобройни нови усещания, които стимулират развитието на интелектуалната, двигателната и емоционалната сфера.
Стъпка към самостоятелността
Чрез пълзенето малкото човече усъвършенства своята зрително-моторна и пространствена координация, развива чувството си за равновесие. Чрез овладяването на това умение то осъзнава възможността да се отделя от мама, в резултат на което пък се ражда страхът му от раздялата. В същото време обаче усещането за независимост и самостоятелност позволява на мъничето да придобие повече сигурност в себе си.
Добре е да имате предвид, че не всички деца минават през пълзенето. Някои направо се научават да ходят, други пълзят не на четири крака, а лазейки по корем, се оттласкват напред. Възрастта също е индивидуална и са възможни разлики във времето. Това не бива да е повод за безпокойство. Има деца, които са много пасивни и закъсняват със седенето. В тези случаи е необходима консултация с педиатър. Приема се, че 8-ият месец е горната физиологична граница, до която детето трябва да седи само, без опора.
Има ли нещо смущаващо?
Три показателя могат да Ви ориентират за наличието на някакъв проблем:
Създайте му удобства
Подът е идеалното място за неговите дейности. Затова редовно го почиствайте и го освободете от опасни предмети. Обезопасете контактите с предпазители, приберете и заключете лекарствата.
Поставете играчки по пода, за да стимулирате детето да се движи.
Обличайте го в удобни и по мярка дрехи. Роклите и полите затрудняват движенията на момиченцата.
Винаги когато е възможно, оставяйте детето босо. Махнете пелените за еднократна употреба след 6-месечната възраст.
Обувайте му обувки за пълзене от мека кожа, повдигнати отпред.
Не го оставяйте да пълзи само, бъдете винаги до него, поощрявайте го.