Koгато става дума за бременност, килограмите са фактор
Вече сте започнали да понапълнявате – в края на първото тримесечие повечето жени наддават с по някой килограм. Това засега не ви тревожи, но с минаването на месеците, когато килограмите продължават да се трупат, вероятно ще започнете да гледате на кантара като на най-големия си враг.
Тази реакция е напълно разбираема що се отнася до жени, които прекарват по-голямата част от живота си в усилия да отслабнат или да избегнат натрупването на допълнителни килограми. Предвид тези фактори – нищо чудно, че им е трудно да си позволят нормалното за бременността напълняване! Не забравяйте, че за тези килограми си има важна причина, те никак не са излишни, нито можем да ги наречем „лоши” или „ненужни”.
Напротив! Тялото ви се готви за чудото на бременността и се нуждае от повече енергия и хранителни вещества.
Колко трябва да напълнеете?
Идеалното напълняване е 3 до 5 килограма за първите 20 седмици. През втората половина от бременността прибавяте от четвърт до половин килограм всяка седмица. Според съвременните критерии една жена със среден ръст и размери трябва да напълнее с около 15 килограма за цялата бременност. Ако е с наднормено тегло преди зачеването, специалистите смятат, че ще наддаде със 7-10 кг. Вашият лекар най-добре ще ви помогне с преценката колко е добре да напълнеете. Главната цел е да се храните правилно, балансирано, с разнообразни храни.
Ами ако наддам прекалено много или прекалено малко?
Напълняването е важно. Макар много жени да се тревожат за фигурата си, лекарят най-вероятно ще е по-загрижен, ако не наддавате достатъчно, защото това увеличава шансовете бебето да не получава нужното му количество хранителни вещества и да не расте както трябва. Понякога този проблем може да се реши с често хранене (прибавяне на малки здравословни закуски) или увеличаване на мазнините в диетата.
Дори да напълнявате прекалено бързо, пак трябва да ядете, когато сте гладна, но опитайте да намалите порциите, да се храните по-бавно и да заместите мазните продукти с обезмаслени.
Разпределянето на допълнителните килограми – кое къде отива?
Ето обичайното разпределение на допълнителните килограми:
Плацентата: 450 г
Околоплодните води: 900 г
Кръвният обем: 1,800 кг
Телесните течности: 1,400 кг
Матката: 900 г
Гърдите: 450 г
Мастните и белтъчни запаси: 3 кг
Мили, майки, бъдете усмихнати и щастливи, защото предстои да изпитате най-голямото щастие в живота! Грижете се за здравето на вашето тяло – това е важно за вас и за бебето, което носите в утробата си. Освободете ума си от ограничения, от граници, от грижи и страхове, а се радвайте на периода, през който минавате. Най-милият, най-сладкият, най-хубавият период.