През миналата година над 200 000 деца до двегодишна възраст са посещавали ясли, като много повече са били малчуганите в северната част на страната. Сериозен проблем в Италия са недостатъчните места в яслите и високите такси. Най-често от места в тези заведения се нуждаят работещите майки от големите градове, които не могат да разчитат на помощ от родителите си за отглеждането на малките. В Италия все още трудно се намират детегледачки за през деня. На неработещите жени, които успяват да настанят детето си в ясли, се гледа по-скоро като на мързеливи майки.
Китай
В страната има детски градини за деца с над 30 месеца, но почти никакви заведения за най-малките. Малкото съществуващи ясли са частни. В обществото не е прието малките деца да се поверяват на чужди грижи. Семействата, в които и двамата родители работят, разчитат на помощта на бабите и дядовците или на детегледачки.
Франция
Майките се връщат на работа три месеца след раждането. Възможни са и по-големи отпуски (също и за бащите), но те се използват рядко. Родителите трябва сами да търсят помощ за отглеждането на децата си до тригодишна възраст, тъй като едва след това те се приемат в предучилищни заведения. Това обаче никак не е лесно!
От много години местата в яслите са твърде недостатъчни и майките са принудени още през бременността да търсят възможности за отглеждането на бъдещото бебе. Междувременно расте броят на частните ясли.
Русия
Общественото мнение за отглеждането на деца под три години в заведения е разделено. Някои твърдят, че е добре децата от малки да свикват да живеят в група. Други предупреждават, че в яслите малките са изложени на атаката на много болестотворни микроорганизми, които са особено активни през тежките руски зими.
Обикновено в яслите се отглеждат децата на самотни майки, които нямат друга възможност, за да продължат да работят. Много руснаци асоциират яслите с домове за отглеждане на деца, лишени от родителски грижи.
Испания
Отпускът за майчинство в Испания е четири месеца. Майките могат да го удължат, ако вземат наведнъж полагащите им се почивки за кърмене и ги добавят към отпуска за майчинство. За всички, които след това трябва да работят, яслите са предпочитана алтернатива. Проблемът е, че местата в обществените заведения са твърде малко, а частните са много скъпи. Икономическата криза задълбочава този проблем. Детските заведения повишиха таксите, а държавата не осигурява облекчения. Поради това много родители не могат да си позволят да дадат детето си в ясли.