Медът често се препоръчва на бременните и кърмачките, но защо ли? От древността, когато медът е бил открит случайно, хората са го използвали като пълноценна храна, лекарство и средство за разхубавяване. Древните са били покорени от аромата и вкуса му. Смятали са го за храна на боговете. Откакто ние, диетолозите, сложихме захарта на подсъдимата скамейка, медът все повече издига престижа си. Всъщност никога не се е налагало да бъде реабилитиран. Както казва Мечо Пух: “Има само едно нещо, което е по-хубаво от гърненце с мед и това са две гърненца с мед.”

Топ достойнства
Медът съдържа естествените и най-ценни захари за човешкия организъм – глюкоза и фруктоза, малко минерали и белтъчини, полифеноли, които имат антиоксидантно действие. В жълтия елексир има мравчена киселина – пчелите я извличат от цветния нектар. Медът съдържа още вода и пчелно млечице. Всичките тези съставки създават истински неповторим, богат по вкус и аромат коктейл. Той включва антибактериални (противовъзпалителни) вещества, които не се състезават с антибиотиците, но ако сте бременна или кърмачка и ви се появят здравни проблеми, без колебание потърсете помощ от бурканчето с мед.

Първа помощ
Лъжичката мед може да е първото ефикасно средство срещу редица заболявания:

  • кашлица, хрема, простудни състояния;
  • нервност, напрежение, безсъние;
  • пролетна умора и безсилие;
  • анемия – нисък хемоглобин;
  • запек;
  • уморени и възпалени очи след дълга работа с компютър или в запрашена среда;
  • гастрит и колит;
  • сърдечна невроза, разширени вени.
  • Медът действа противовъзпалително дори когато вече е в червата. Затова е незаменимо средство при леки случаи на стомашно-чревно разстройство. Необходимо е само два пъти дневно да изпиете коктейл от 250 мл портокалов сок, щипка сол и ½ супена лъжица (с.л.) билков или боров мед. Медът подпомага производството на серотонин (хормона на блаженството) и триптофан – хормонът, който приспива. За целта вечер прибавете 1 чаена лъжичка (ч.л.) в 1 чаена чаша (ч.ч.) леко затоплено прясно мляко или билков чай от мащерка или маточина. Рецептата има най-ефикасно действие, ако медът е акациев или лавандулов.
    Мравчената киселина в меда прочиства възпалените бронхи и успокоява раздразненото гърло. Мед от борови връхчета, смесен с лимон или с капки ябълков оцет, потиска кашлицата. Акациевият мед, който най-трудно се сгъстява, е добър приятел на кожата – предпазва я от изсушаване и стрии. Добре е да съчетавате консумацията на този вид мед и с медени маски на лицето.

    Липовият мед, който е най-популярен у нас, действа като почистващ душ при възпаление на бъбреците и на пикочния мехур. За целта се взема три пъти дневно на гладно по 1 ч.л. с малко вода. Този мед е лек срещу анемиите, особено желязодефицитните, от които често страдат бременни и кърмачки. Липовият мед стимулира функциите на кръвотворните органи. При анемия сутрин и вечер върху препечена филийка пълнозърнест хляб намажете 1 ч.л. мед, изпийте 1 ч.ч. прясно мляко или прясно изцеден плодов сок според сезона и закуската или вечерята са готови.
    Всички видове мед са балсам за раните по кожата и афтите на лигавицата. След раждането детеродните органи се нуждаят от бързо възстановяване, за което и консумацията на мед може много да помогне. Той изглажда напуканите и сухите устни, успокоява секретиращата носна лигавица. Днес се правят бонбони и пастили с мед или с пчелен клей за смучене срещу възпалено гърло.
    С мед се извършват масажни процедури, които успокояват и нервната система. Те са изключително приятни и подходящи, когато се чувствате много напрегната и изнервена.
    Масажът с мед и инхалациите с медни продукти прочистват белите дробове.
    Поклон пред меда могат да направят и прекалилите с пийването – след обилната почерпка “изтрезвител” ще е питието от 1–2 с.л. мед, разтворени в 1 ч.ч. вода, изпито наведнъж. В този ден не бива да се консумира друго (рецептата е наследство от знаменития старогръцки писател и историк Плутарх!).

    Добре е да знаете
    Съхранявайте меда на тъмно в стъклен буркан, но не в хладилник. Яжте само доказано чист мед! Когато е пресен, той е прозрачен, с различни нюанси на жълтото в зависимост от цветовете, от които е извлечен. Когато отлежи, истинският мед става гъст и захаросан. Не го обработвайте топлинно, защото губи полезните си качества. Медът подслажда повече и по-вкусно от захарта. Колкото е по-захаросан, толкова е по-сладък. Мажете месото, което печете, с мед и лимон, за да стане вкусно, крехко и апетитно зачервено.

    Любопитни факти
    За да сътворят 1 кг мед, пчелите полагат титаничен труд. Те обработват 10 милиона цвята. Чудо на природата! В 100 г мед има около 260 ккал. В 1 ч.л. се съдържат около 8 г мед, а в 1 с.л. – 18 г. Плодовата захар в 100 г мед е 72 г, белтъкът 1 г, мазнините 2 г.