„Детето ми отново има хрема! Вече не зная какво да правя…”. Хремата и запушеният нос не са характерни само за зимните месеци. Дори напротив! При най-малките този проблем е почти ежедневен. И имайки предвид невъзможността им сами да се справят със запушения нос, ние, родителите, трябва да намерим най-правилния подход за разрешаване на проблема. В тази връзка поговорихме с д-р Асен Меджидиев, началник УНГ отделение, бронхология, в УМБАЛСМ „Н. Й. Пирогов”, който ни даде ценни съвети по темата.

Причини за появата на хрема

Специфика при малките деца е, че носните им входове са много тесни. Освен това децата са с несъвършена имунна система и носната лигавица реагира на най-малките дразнения – рязка промяна на температурата, влизане от топло на студено, от сух на влажен въздух и т.н. Носната лигавица понася всички външни фактори и оттам се получава информация за извеждане на всички антитела от организма. Възпалителните заболявания, които се развиват при малките деца, са острата хрема или патологията в носоглътката. Най-честата патология при деца над 2–2 год. и 6 мес. е когато има израстване на т.нар. трета сливица (аденоидна вегетация). Тя се разраства в епифаринкса – кухина, намираща се в носоглътката, т.е. точно на изходната част на носа към гърлото. Разраствайки се, тази трета сливица нарушава дренажа на носа. По този начин нормалният носен секрет, който се стича в гърлото и детенцето трябва да го преглъща, се задържа зад носа в тази кухина. Това е т.нар. „задна хрема”. От самото задържане този секрет се инфектира и децата стават неспокойни, спят с отворена уста, хъркат нощем, дори се стига до периодични паузи в дишането (сънна апнея), което доста стряска родителите.

Възможни усложнения

Усложненията в този процес в носоглътката може да доведат и до възпалителни заболявания в ушенцето. Разрасналата се трета сливица запушва слуховите тръби, които се отварят в същата кухина. Вследствие на запушването на тези тръби се задържа секрет и се развива отит.

Най-честото усложнение на хремата е отитът, а не синузитът, защото синусите при децата се оформят в малко по-късна възраст – след 3 год. и 6 мес. До 3-годишна възраст дечицата обикновено не страдат от синузит. Запушват се Евстахиевите тръби и се развива отит, който е доста опасно усложнение.

Кога да се обърнем към специалист

Консултация със специалист се налага, когато една обикновена хрема продължи повече от 3–4 дни, не се повлиява със симптоматични средства и особено ако детето се оплаче от болка в някое от ушенцата и родителят забележи, че детето не чува. Трябва много добре да се разграничи дали детето е разсеяно, или не чува, защото понякога при усложнение слухът намалява.

Промяна в цвета и консистенцията на секрета

Лечението на остра хрема на базата на простуден елемент или обикновено възпаление без разраснала се трета сливица е чисто симптоматично, даже не трябва да се прибягва до антибиотици в първите три-четири дни. При по-продължителна секреция и особено при промяна на секрета от бистър в жълтеникав, зеленикав или гноен, задължително трябва да се приложи антибиотична терапия с локални антибиотични капки и да се проведе консултация със специалист. Това е признак за усложнена бактериална инфекция.

Медикаменти

При малките деца е много специфично прилагането на локални медикаменти, тъй като те изграждат имунитет и тогава най-често се създава и почвата за поява на алергични ринити. Затова родителите трябва да са много внимателни с какви локални капки лекуват децата си и каква е продължителността на лечението. Причината е чувствителността на децата. При всички положения не трябва да се прибягва до самолекуване или да се купуват капки по съвет на фармацевтите. Каквито и да са капките, трябва да се прилагат поне 4–5 дни, а понякога се налага да се приготвят и специални капки, като медикаментите в тях се съобразяват с теглото и възрастта на детето.

 

Как да почистваме нослето

Най-добре е, ако детето има изграден рефлекс за издухване на нослето. Но може да използвате и физиологичен разтвор или морска вода (водно-солеви разтвор), които се предлагат в аптечната мрежа и нямат антибиотична или кортикостероидна съставка. Тези разтвори не пречат и не увреждат носната лигавица. Когато детето не е изградило рефлекс за издухване и задържа секрет, който не може да се отстрани, тогава вече има вариант да се използва вак аспиратор.

Профилактични прегледи при УНГ специалист

През годините това е една забравена практика. Съветвам родителите да водят децата си на профилактични прегледи, дори смятам, че това е задължително. Най-малко веднъж в годината е добре детето да се прегледа от УНГ специалист. Детското здравеопазване в България е абсолютно безплатно. Здравната каса не налага лимити на талоните за прегледи на деца.

 

 Разговора проведе Даниела Граховска