Текст: Драгомира Иванова

Трябва да засилим имунитета си, за да се разболяваме по-рядко през зимата или да прекарваме по-леко сезонните вирусни инфекции и настинки. Особено важно е да го направим за децата си. Разбира се, за предпочитане е да ползваме естествени средства от природата. „На една ръка разстояние има лек за всичко”, казва известният хомеопат, специалист по вътрешни болести и природолечител д-р Атанас Михайлов. Д-р Михайлов се занимава с хомеопатично лечение от 30 години. Ежедневно съветва стотици хора как да преборят болестите чрез средствата на природата. Има няколко форума в интернет, на които отговаря на въпроси. Преди 20 години той се разболява от тежка бронхопневмония. Шансовете му да оцелее са малки. Оттогава пази  снимка на белите си дробове и когато я покаже на специалист, той винаги задава въпроса: „Този човек от снимката жив ли е?”. Тогава д-р Михайлов успява да се излекува съвсем сам за 3 дни, като поставя компреси с извара в тензух върху възпалените си дробове.


Известният хомеопат и лечител д-р Атанас Михайлов съветва най-късно през октомври-ноември да започнем да вземаме по една доза/туба Oscillococcinum седмично (в продължение на 3 седмици), а след това – по една доза на месец. Той твърди, че това е най-важната превенция. Докторът обяснява, че е добре да допълним защитата с пчелни продукти. Всички те са добри за имунитета, но на първо място е клеевата тинктура. За профилактика на вирусни заболявания от октомври до март е добре да се взема по 1 доза дневно от 20–30 капки, а при неразположение и грипна епидемия – по 3–4 дози. И за децата е от полза. Дозировката за тях е 1–2 капки за всяка година живот. За 5-годишно дете приемът е 3 х 5–10 капки дневно. При алергии е добре да се приема пчелно млечице, а за подобряване работата на черния дроб – пчелен прашец. Медът нека се използва като подсладител вместо захар.

Ежедневно и децата, и възрастните трябва да приемат пресни плодове и зеленчуци, както и сокове. Според природолечителя от голямо значение е морковеният сок. Той съдържа каротен, който повишава локалния имунитет на лигавиците. Д-р Михайлов не потвърждава твърденията, че някои съставки и витамини, които можем да приемем чрез самите продукти, са вредни заради това, че се произвеждат по химичен път. И съветва да си купим допълнително каротен от аптеката (по 10 мл дневно), както и витамин С на прах 2–3 пъти по 1/4–1/2 чаена лъжица в сок, чай, дори супа.

Д-р Михайлов обяснява, че в някои случаи може да се получи алергична реакция от клеевата тинктура. Затова е добре да се започне с малки дози. Ако малчуганът не хареса вкуса на тинктурата, смесете я с обикновен сироп за кашлица за деца с приятен вкус. Ако малкото трябва да пие 5 капки, в 125 мл сироп (равни на 25 ч.л.) се слага още толкова клеева тинктура и се дава 3 пъти на ден по 1 ч.л.

Ако искате да сте здрави, пийте сребърна вода

Среброто е било ползвано като лек още в Древен Китай и Гърция, където забелязали, че онези, които се хранят със сребърни прибори, се разболяват по-рядко. За полетите на совалката НАСА пък са били тествани 23 метода за пречистване на водата и в крайна сметка избират дезинфекцията със сребро. Как действа: още през 1893 г. откриват, че среброто убива бактериите със силата на мощен химически дезинфектант, а в същото време е напълно безопасно за макроорганизма. Доктор Михайлов съветва сребърната вода да се пие 1–3 пъти на ден по 1 ч.л. Безвкусна и безопасна е, така че е напълно подходяща и за децата. За най-малките, които посещават ясла и градина, се препоръчва почистване с отделни тампони, напоени със сребърна вода, на очичките и капване във всяка ноздра сутрин и вечер. Освен че ни предпазва от инфекции, сребърната вода има благотворно влияние върху жлезите с вътрешна секреция, мозъка, черния дроб, кръвта, костите. Освен това не е скъпа, родството й със среброто да не ви плаши – цената е изключително достъпна. Докторът съветва още:  Всяка сутрин вземайте по лъжичка-две от комбинацията 250 мл ленено олио и 40–50 г клеева тинктура. Този имуностимулатор е подходящ и за деца. Съветвам родителите да пият напитка, приготвена с престояла в нея чаена гъба, позната като комбуча (поставя се в 2 л чай, 160 г захар, 2 с.л. ябълков оцет, за 5–14 дни ферментира и напитката е готова за пиене). През студените месеци е добре системно да се пие чай от маточина. Тази билка укрепва имунитета и е антивирусна. Направете чая, като сипете 2 с.л. от билката в 500 мл вряла вода и оставите да се запари за 10 минути. Може да се пие директно или да се подслажда.

Ехинацеята е друг мощен имуностимулатор.  Идва от индианските традиции и има способността да „анестезира” лигавиците. Тя се пие на капки при простуда и има добър лечебен ефект. Приема се 3 пъти по 15 капки за поддържане на имунната система за 6 седмици. След това се прави пауза от 3 седмици. За деца дозата е наполовина 2–3 х 5–8 капки. Нека бирената мая се приема 3 пъти на ден по 5 таблетки, препоръчва докторът.

Как се прави сироп от черен бъз, който укрепва организма през зимата?

В чист буркан се нареждат слой плодове, слой захар в съотношение 1:1. Щом захарта се овлажни добре, се разбърква. След седмица сиропът се прецежда в бутилки. От него може да се взема по лъжичка всеки ден, да се използва за подсладител на билкови чайове или да се разрежда с минерална вода. Същият сироп може да се направи от дървото калина. Някои хора си правят шипково вино, защото то е № 1 като източник на витамин С и е приятно на вкус. Приготвя се лесно. В трилитров буркан се слагат 200 г натрошени шипки и се прибавя чаша захар. Долива се до ръба с вода. Като се остави на топло за 3–4 дни, започва да ферментира. Напитката е подходяща за всички възрасти, дори и за малки деца.

Още

„Колкото и невероятно да звучи, природата предлага лекарство само на една ръка разстояние от нас”, казва д-р Атанас Михайлов. За съжаление обаче, има болести, за които нито съвременната, нито древната медицина са намерили пълно лечение. Както е известно, една от тях е злокачественият тумор. Според д-р Михайлов хората могат да се предпазят от рак, ако водят правилен и здравословен живот. Природното лечение дава надежда и в случаи, които се смятат за нелечими – в подкрепа на твърдението си специалистът посочва пример с дете, което чрез правилни диети е успяло да намали туморно образувание в мозъка си 10 пъти.
Според д-р Михайлов близо 70% от случаите на рак имат пряка връзка с храненето – в менюто липсват храни, които да ни предпазят, а има твърде много, които отварят широко врата за болестта. По негови думи разумният подход е да увеличим приема на полезните. Менюто трябва да включва житни растения – овес и ечемик, които съдържат мощни противоракови вещества: амилан, бета-глюкан. Бета-глюканите се съдържат в триците на житните растения и в клетъчната стена на дрождите. Най-голямо е съдържанието им в ечемика и овеса, в по-малки количества са в ръжта и пшеницата.
Според природолечителя „хранителната химиотерапия” е най-мощното ни оръжие. Противораковите молекули в полезните продукти блокират рака във всички стадии. Например в чесъна, цитрусовите плодове и зелето има вещества, защитаващи гените от увреди на първия стадий. Нещо повече, изотиоцианатите, които се съдържат в зелето и салатата кресон, включват в работа така наречената апоптоза – програмирана гибел на злокачествените клетки. Веществото със сложното название епигалокатехин галлат, което се съдържа в зеления чай, пък блокира прорастването на тумора в кръвоносните съдове, туморния растеж и метастазирането. В тази чудесна работа на зеления чай помагат малината, къпината и боровинките, които съдържат елагинова киселина. Дозите противоракови молекули в храните са достатъчни за защитата, ако се приемат в достатъчно количество – не по-малко от 500 г плодове и зеленчуци за денонощие, а още по-добре е да са килограм, съветва специалистът, който уточнява, че има индивидуални схеми.
Д-р Михайлов се спира подробно на друго нелечимо заболяване – астмата, която мъчи всяко десето дете. За облекчаване на болестта той препоръчва чай от коприва, петопръстник, къпинови листа и шипки, който смазва лигавицата. При астма дихателните тръбички са спастично свити и са запълнени с гъст и жилав секрет. Затова е важно той да се втечни и разреди. Така може да се отдели по-лесно, обяснява природолечителят.
По негови думи билковите комбинации със сладък корен в състава си изпълняват чудесно тази задача. Докторът дава примерна комбинация: цвят и листа слез – 50 г, цвят иглика – 50 г, стрък риган – 50 г, сладък корен – 30 г и корен иглика – 30 г. Билките се разбъркват добре. 2 супени лъжици се варят 5 минути в 1/2 л вода, след изстиване се прецежда и се подслажда с мед. За деца дозата е с една трета или наполовина по-малко, уточнява д-р Михайлов.