Много жени с диагноза „кисти на яйчниците” не знаят как да си помогнат, лутат се между различни варианти и губят ценно време. Все пак повечето от тях избират да се доверят на хомеопатията. Д-р Василка Юрукова отговори на важни въпроси по темата. Тя е специалист по вътрешни болести и хомеопатия. Специализира хомеопатия в Центъра за развитие и обучение на хомеопатията в България (ЦОРХ България, клон на CEDH International) с последващи тренинги по хомеопатия в България, Франция и Германия, както и по акупунктура във Великобритания. Международен лектор по хомеопатия от 2000 г. Изнасяла е лекции в България, САЩ, Австралия, Нова Зеландия. Член е на Международната медицинска хомеопатична лига – Liga Medicorum Homeopathica International (LMHI), и Европейското общество по интегративна медицина – European Society of Integrative Medicine (ESIM).
Кои симптоми подсказват наличието на кисти на яйчниците?
Кистите често не предизвикват никакви симптоми и могат да изчезнат от само себе си. Големите кисти водят до подуване, тежест и болки в корема, особено преди и по време на цикъл. Други симптоми са болка при полов контакт, болки в долната част на гърба, гадене, повръщане или болезненост в гърдите. При притискане на пикочния мехур има по-често уриниране. Незабавно потърсете лекарска помощ, ако получите внезапна болка в корема или болка с температура и повръщане.
Каква информация е необходима на специалиста, за да назначи конкретно лечение?
Има различни видове кисти на яйчниците. Някои от тях са чисто функционални, но други се дължат на различни заболявания, например ендометриоза. Задължителни са консултация с гинеколог и ехографско изследване. Ако гинекологът прецени, може да се назначи лапароскопия или изследване на туморен маркер СА 125. Хомеопатично лечение е възможно само след направени изследвания и до определен размер на кистите. При кисти над 5–6 см не се препоръчва хомеопатично лечение поради риск от руптура (спукване) на кистата и перитонит.
Какво хомеопатично лечение препоръчвате, за да се избегне приемът на противозачатъчни средства и оперативната намеса?
Един от най-големите проблеми при кисти на яйчниците е, че те имат склонност да рецидивират, особено ако не се отстрани първопричината. Затова много жени претърпяват няколко операции. Операцията премахва кистата, но не и причината за нейното възникване. В много случаи кисти до 5 см изчезват с хомеопатично лечение и диета за около 2–3 месеца. Но всеки случай се преценява строго индивидуално и с ехографски преглед на всеки 2 месеца.
Препоръчвате ли физически упражнения?
Не препоръчвам физически упражнения при големи кисти.
Какво е отношението на храната и вредните навици, когато е установен подобен проблем?
Всички заболявания обичат киселинната среда. Киселинността може да се намали със спиране на алкохола, захарта, оцета, прекалената консумация на месо. 50% от храната трябва да са пресни плодове и зеленчуци. Много жени почти не пият вода, а обезводняването също води до повишена киселинност и до невъзможно самоизчистване на тялото от токсини.
Когато кистите са в съчетание с щитовидна недостатъчност, променя ли се схемата на лечение?
Повечето жени с намалена функция на щитовидната жлеза в България страдат от болест на Хашимото – автоимунно заболяване, при което се образуват антитела, с които организмът атакува собствената си щитовидна жлеза. Автоимунният процес почти винаги е свързан с непоносимост към някои храни, най-вече млечни продукти и глутен. Затова диетата е изключително важна. В тези случаи често се наблюдават и кисти на яйчниците. Много вероятно е при съчетание на тези две заболявания да има образуване на антитела не само срещу щитовидната жлеза, но и спрямо яйчниците. Ето защо лечението „на парче” – един лекар лекува щитовидната жлеза, а друг само оперира кистите, не води до трайно решаване на проблема. Човек е едно неделимо цяло от душа, ум и тяло, а не случаен сбор от органи. Затова е нужно холистично лечение. Спирането на храната, която предизвиква алергия или непоносимост, води до намаляване на антителата и подобряване състоянието на щитовидната жлеза и яйчниците още в първите 6 месеца. Друг важен момент при автоимунните заболявания е да се излекуват хроничните инфекции в организма, които атакуват тези органи. Това може да стане с хомеопатия, хранителни добавки и начин на хранене.
Много млади жени страдат от поликистозен синдром – лечението в зависимост от водещите симптоми ли се определя?
Лечението се определя, след като се уточнят с гинеколог състоянието на половите органи и евентуалните хормонални промени. При поликистоза на яйчниците отново са налице хронични възпалителни процеси, които, ако не се излекуват, водят до прогресиране на заболяването.Хомеопатията действа на дълбоко ниво и се опитва да излекува причината за конкретното заболяване.
Каква всъщност е причината за появата на кисти и поликистоза?
Три са причините за появата на кисти и те са свързани помежду си – неправилен начин на живот и хранене, хормонални и психоемоционални причини. Женските полови органи страдат, когато жената има проблем със своята женска същност. Живеем в мъжки свят, опитваме се да бъдем „мъжки момичета”, да устояваме на всички проблеми, но стискането на зъби и потискането на емоциите след време водят до заболявания, а най-раними при жените са ендокринната система и половите органи. Емоциите трябва да се осъзнават и освобождават, не да се потискат. Например, когато една жена има конфликтни отношения с противоположния пол (най-напред с бащата, а на по-късен етап с партньорите си), тя често страда от кисти на яйчниците. Тези модели на поведение са като бомба със закъснител – докато не ги отстраним, те продължават да работят в тялото ни и на физическо ниво водят до заболявания. Яйчниците и матката са мястото на съзидателността, на раждането на новия живот. Кистите на яйчниците означават „блокирана съзидателност”. Здравословното хранене и спортът играят голяма роля в лечението, но най-важното е да се освободим от разочарованието, вината, чувството за малоценност, срам и отчаяние. Хомеопатията може да помогне в лечението на кистите на яйчниците по 2 начина. Има лекарства, които действат директно на кистата и намаляват размерите й, и втора група лекарства, които действат на целия организъм, като стимулират имунната система и въздействат върху психоемоционалните причини за заболяването.
Каква превенция препоръчвате на жените, за да избегнат появата на кисти на яйчниците?
Отнасяйте се с уважение към тялото си. Давайте му само храни и течности, които му даряват енергия и здраве. Развийте навика да благодарите на тялото си от време на време за това, което прави за вас. Жените често не харесваме телата си, вечно им търсим недостатъци. На мен самата ми отне много години да разбера, че за да съм в добро здраве, трябва да стана приятел с тялото си, а не постоянно да го тормозя. Най-добрата профилактика е да си давате всеки месец малко време за среща със самата себе си. Това може да са няколко часа, в които да останете насаме със своето Аз. Тогава си задайте въпроса какво искате от живота, кои са вашите мечти, желания, как се чувствате спрямо най-важните хора в живота си. Върнете мислено лентата на изминалия месец – какво ви е наранило, в какво сте се почувствали радостна и успешна. Да бъдем честни пред себе си, е най-добрият начин да останем здрави. Не отлагайте нищо в живота си – нито емоция, нито мечта. Бъдете себе си, слушайте вътрешния си глас. Не се предоверявайте на чужди авторитети – родители, учители, партньори, медии. Прочетете критично моите думи и ако вътрешният ви глас ви подскаже, че откривате в тях ценни неща за себе си, направете ги реалност в живота си.
Разговора проведе Виржиния Николова